از فرهنگ کشور ارمنستان چه می دانید؟

Armenian Culture

فرهنگ کشور ارمنستان شبیه و در عین حال متمایز از کشور های همسایه خود از قبیل گرجستان و روسیه است و در عین حال اندکی به فرهنگ کشور های مدیترانه ایی (من جمله یونان و ایتالیا) شباهت دارد.

جمعیت این کشور در حدود 3 میلیون و ششصد هزار نفر می باشد، وسعت خاک این کشور ۲۹٬۷۴۳ کیلومتر مربع است.

کشور ارمنستان زبان رسمی خود را زبان ارمنی می داند و مردم این کشور علاوه بر زبان ارمنی به زبان روسی نیز می توانند صحبت می کنند و خط نوشتاری مخصوص به خود را دارند.

خط ارمنی که حروف آن با زبان های دیگر دنیا متفاوت است توسط یکی از روحانی های این کشور به نام مسروب ماشتوتس که تسلط کامل به زبان های پارتی و ساسانی داشت اختراع شده است.

در مجموع زبان ارمنی یک زبان هند و اروپایی به حساب می آید و از نظر تلفظ حروف و لغات بسیار شبیه به زبان کشور های شرقی همچون هند و کشور های ترکیه و ایران است.

دین رسمی و شناخته شده کشور ارمنستان مسیحیت می باشد و قبل از پذیرفتن این دین بر اساس شواهد تاریخی مزدا پرستی و قبل از آن بت پرستی رواج داشته است.

در حال حاضر اکثر مردم ارمنستان مسیحی و پیرو کلیسای اچميادزين می باشند که این کلیسا به نام های گریگوری و کلیسای ملی نیز شناخته می شود.

دین و مذهب ارامنه بسیار نزدیک به ارتدكس یکی از شاخه های اصلی دین مسیحیت است، از این رو کلیسای اچميادزين و کلیسای ارتدكس از نظر معماری شبیه هستند.

مردم این کشور خود را پيرو مذهب گريگوريانس (شخصی به نام گريگورلوساوريچ نخستین رهبر مذهبی ارامنه بود و طبق گفته ها و شواهد به جا مانده اصالت ایرانی داشته است) می دانند و در مسائل مذهبی و دینی کاملا مستقل عمل می کنند.

تاریخ کشور ارمنستان به 3 هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد، نام این کشور به زبان بومی ارامنه هایک بوده است که پس از تسلط ایران بر این کشور نام آن به «هایستان» تغییر کرد. در دوران حکومت صفویه ارمنستان جزء خاک ایران بود و نیرو های عثمانی چندین بار موفق شدند این کشور را فتح کنند. بعد ها شهر هایی مانند ارزروم، وان و سیواس از این کشور جدا شد و به خاک ترکیه ملحق گردید.

armenia-music

موسیقی زیبای ارمنی چه ویژگی هایی دارد؟

موسیقی سنتی کشور ارمنستان قدمت چند هزار ساله دارد و بر اساس تصاویر حک شده روی سنگ های اوغتاسار (نام یک کوه در ارمنستان که سنگ نوشته های قدیمی بسیاری در مورد تاریخ این کشور در آن پیدا شد) مراسم رقص و آئین های آوا در زمان های قدیم در این کشور رواج داشته است.

مطالب مفید پیشنهادی
معرفی بیمارستان ها و مراکز درمانی ارمنستان

مضمون موسیقی روستایی ارمنستان عشق و دوستی با طبیعت است و موسیقی شهری بیشتر درباره موضوعاتی همچون عشق، عرفان و آواز های شاد می باشد.

آلات موسیقی بکار رفته در موسیقی روستایی عموما زورنا، دهل، بلول، توتاک و در موسیقی شهری گیتار، جاز، ارگ، نقاره و دهل می باشد.

ساز دودوک که ساز اصیل ارمنی می باشد امروزه به شهرت جهانی پیدا کرده و از آن استفاده زیادی در صنعت موسیقی می شود.

از موسیقی دان های معروف ارمنستان می توان آرام خاچاتریان، سایات نوا و کمیتاس را نام برد. پیشنهاد می کنیم از مقاله قوانین اقامت ارمنستان دیدن فرمایید.

literature armenia

ادبیات ارمنستان بسیار غنی و کهنسال است!

یکی از قدیمی ترین و غنی ترین ادبیات جهان را می توان ادبیات ارمنی دانست. توسعه زبان و ادبیات ارمنستان با ابداع الفبای ارمنی و سپس برگردان کتاب انجیل به خط ارمنی آغاز شد.

در ابتدای شکل گیری ادبیات این کشور آثار برجسته ایی مانند پهلوان نامه نوشته داوید ساسونی نوشته شد. این داستان حماسی سرگذشت یک پهلوان شجاع ارمنی را حکایت می کند که با سلطه اعراب بر کشور ارمنستان پیکار می کند.

ترجمه بعضی از کتاب های ارسطو، داستان سرشناش اسکندر و سپس کتاب «تاریخ ارمنستان» به نویسندگی موسس خوناتسی به زبان های فرانسوی و آلمانی صورت گرفت.

از سده پنجم میلادی غزل سروده های دینی راه خود را در ادبیات ارمنی باز کرد که در مراسم و آیین های مذهبی سروده می شد.

از سرشناس ترین آثار ادبی این دوران می توان به «سوگنامه نارک» نوشته گریگور نارکاتسی اشاره کرد که در سده دهم میلادی گرد آوری شده است. توصیه می کنیم از مقاله قوانین خرید ملک در ارمنستان بازدید نمایید.

armenia-cinemaa

سینمای ارمنستان چگونه آغاز به کار کرد؟

سینمای نسبتاً تازه تاسیس ارمنستان فعالیت خود را از تاریخ 16 آپریل 1996 آغاز نمود، کمیته دولتی ارمنستان در این روز دستور ساخت سینمای ارمنی (سینما مسکو در شهر ایروان) را صادر کرد.

مطالب مفید پیشنهادی
آخرین اخبار آب و هوای ارمنستان 2022

در تاریخ 23 مارچ 1924 اولین استودیو ساخت فیلم در شهر ایروان ساخته شد که توسط سازنده این اثر هنری، آرمن‌ فیلم (به ارمنی: Հայֆիլմ تلفظ: های ‌کینو) نام گرفت و کار خود را با یک مستند به نام «ارمنستان شوروی» در سال 1924 آغاز نمود.

اولین فیلم ساخته شده سیاه و سفید اثر کارگردان هامو بیک نازاریان بود که این فیلم صامت ارمنی «این خانه» نام گرفت.

مضمون این فیلم ناکامی‌ های دو دلداده که بر پایه نمایش‌ نامه‌ ایی از آلکساندر شیروانزاده رمان‌ نویس و نمایشنامه‌ نویس ارمنی است روی پرده سینما به نمایش درآمد.

داستان این فیلم سرنوشت ناخوشایند دو عاشق است که از کودکی عشق یکدیگر را در دل پرورانده اند اما به دلیل مشکلات خانوادگی از هم جدا شدند و پدر دختر به اجبار برای فرزندش همسر انتخاب می کند.

این خانه، اولین فیلم ساخته شده (صدا دار) در کشور ارمنستان بود که در سال 1935 برای اولین بار در سینما مسکو واقع در شهر ایروان نمایش داده شد. اگر به زان ارمنی علاقه مند هستید می توانید از مقاله آموزش تصویری زبان ارمنی دیدن نمایید.

فرهنگ ارمنستان
فرهنگ ارمنستان

بررسی فرهنگ ارمنستان

فرهنگ مردم ارمنستان ترکیبی غنی از عطر و طعم ها ، رنگ ها و چیزهایی است که منحصر به فرد ارمنی است.

ارمنستان یکی از قدیمی ترین کشورها در جهان است. پایتخت آن ، ایروان ، حدود 600 سال قبل از میلاد مسیح است.

ارمنستان باستان شامل ارتفاعات ارمنستان ، منطقه ای عظیم تاریخی است که امروز با ترکیه ، جورجیا ، آذربایجان و ایران به اشتراک گذاشته شده است.

ارمنستان امروزی بسیار کوچکتر است ، اما هنوز هم موقعیت اصلی را در جایی که اروپا ، آسیا و خاورمیانه با هم ملاقات می کنند ، اشغال می کند.

در طول قرون متمادی ، ارامنه با بسیاری از فرهنگ ها در تعامل بوده و جامعه ای پیچیده را ایجاد کرده اند. اما موقعیت استراتژیک کشور ، این امر را در برابر مهاجرت و فتح آسیب پذیر می کند.

مطالب مفید پیشنهادی
10 غذای خوشمزه در کشور ارمنستان 2022

تهاجم های بین 1000 تا 1500 میلادی باعث شد بسیاری از ارمنی ها به سمت قلیلیا (در جنوب غربی ترکیه) ، قسطنطنیه ، اسمیرا ، لهستان و کریمه فرار کنند.

در اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900 ، آزار و اذیت تحت حاکمیت امپراتوری عثمانی ، بیشتر ارمنی ها را به تبعید سوق داد.

فرهنگ در ارمنستان نشان دهنده تاریخ، سبک زندگی، آرزوها و زیبایی های این کشور بی نظیر است.

ارمنستان که در چهارراه بین شرق و غرب واقع شده است از مدت ها قبل یک نقطه استراتژیک و محل ملاقات برای امپراطوری های بزرگ بوده است.

رومی ها ، ایرانیان ، بیزانس ها ، اعراب ، ترک ها و مغول ها همه از ارمنستان عبور کردند و هم بعضی چیزها را نابود کردند و هم تأثیرات خودشان را اضافه کردند.

تجارت همچنین به ارمنستان کمک کرد تا رشد کند و ایده ها و تکنیک های جدیدی را به ارمغان آورد.

به دلیل این تأثیرات فراوان ، فرهنگ مردم ارمنستان عناصر مشترکی با فرهنگهای اطراف دارد.

در این مطلب سعی داریم شما با با برخی از رفتارهای مردم در ارمنستان آشنا کنیم که شاید تا حالا نمی دانستید.

احوال پرسی در ارمنستان
احوال پرسی در ارمنستان

ارامنه سلام و احوال پرسی را با بوسه انجام می دهند

همیشه جالب است که هنگام ورود به یه کشور جدید از آداب و رسوم  آنها هنگام  تبریک گفتن و خداحافظی کردن آگاه باشید.

در ارمنستان ، مسافران هنگام بازدید ممکن است به ناگاه متوجه شوند که بوسه بر روی گونه دارند که رایج ترین سلام در بین دوستان و خانواده است.

علاوه بر این، دست زنان را در دست داشتن لزوماً نشانگر این نیست که آنها در یک رابطه هستند.

این روشی برای نزدیکان یکدیگربرای نشان دادن محبت به هم می باشد.

در فرهنگ مردم ارمنستان از کلمه فرانسوری مرسی برای تشکر استفاده می شود

از نظر لغوی ، کلمه ارمنی “ممنون” shnorakalutsyun است.

مطالب مفید پیشنهادی
چرا به ارمنستان سفر کنیم؟

به جای استفاده از این کلمه طولانی ، بسیاری از merci فرانسوی ، به همراه اصطلاح jan استفاده می کنند.

خوب است که سوالات شخصی بپرسید

در فرهنگ مردم ارمنستان ارتباطات ساده و سریع برقرار می شود.

افراد محلی دوست دارند هنگام برقراری ارتباط ، به صورت چهره به چهره صحبت کنند و مستقیماً به چشمان شخص نگاه کنند.

همچنین مرسوم است که سوالات شخصی و مفصلی را مطرح کنند. این کاری کاملاً عادی است که در کشور ارمنستان انجام می شود.

فرهنگ مهمان نوازی در مردم ارمنستان

ارمنی ها مانند هر کشوری در قفقاز، بسیار مهمان نواز هستند و دوست دارند در خانه خود میهمان داشته باشند ( به ویژه خارجی هایی که احتمالاً با گرمی از آنها استقبال می شود).

علاوه بر این ، شما مجبور خواهید شد که تمام غذاها را امتحان کنید.

امتحان نکردن همه چیز توهین به میزبان تلقی می شود، بنابراین قبل از رفتن به یک شام ارمنی برای مدتی گرسنه شوید تا از خجالت خودداری کنید.

زندگی با والدین ارمنی
زندگی با والدین ارمنی

زندگی با والدین در فرهنگ آرامنه مشکلی ندارد

بسیار متداول است که کودکان تا بزرگسالی و سن زیاد در خانه والدین زندگی کنند تا اینکه ازدواج کنند و یا حتی ممکن است برای بقیه عمرشان را با آنها بمانند.

والدین معمولاً هزینه های تحصیل، ازدواج و سایر امور زندگی فرزندان خود را می پردازند، این ممکن است که برای بسیاری از مردم غرب اروپا بی معنی باشد.

علاوه بر این، اگر شخصی به همراه فرزندان خود به ارمنستان سفر می کند، طبیعی است که یک محلی جلوی آن را بگیرد ، از کودک سوال کند و از والدین کودک اطمینان پیدا کند.

این به ندرت اتفاق می افتد اما این رسم دیگری است که مسافران باید از آن آگاه باشند.

نوزادان 40 روز اول فقط به بستگان نزدیک نشان داده می شوند

حتی اگر شما این را یک نوع خرافات بدانید، بسیاری از خانواده های ارمنی هنوز هم از این رسم پیروی می کنند.

مطالب مفید پیشنهادی
جدیدترین قوانین اقامت در ارمنستان 2022

تنها استثناء بستگان بسیار نزدیک هستند.

این رسم به اقدامات احتیاطی پزشکی بر می گردد ، زیرا نوزادان بسیار آسیب پذیر هستند و به راحتی می توانند باکتری ها را جذب کنند.

آب پاشیدن شانس می آورد

ارمنستان دارای یک مخازن آب محدود است و بنابراین ، مردم محلی ارزش این منبع طبیعی را می دانند.

بسیاری از فرهنگ های مردم ارمنستان شامل آب است  که نمادی از قدردانی ، زندگی و شانس است.

یکی از تفریحات سرگرم کننده وردارو است که ریشه های پاگان دارد و الهه خلوص و آب را جشن می گیرند.

در این روز، همه در خیابان های هر شهر ارمنستان با آب خیس می شوند.

این راهی برای خارج شدن از روال عادی و پاکسازی بدن به حساب می آید.

صنایع سنتی ارمنستان
صنایع سنتی ارمنستان

هنرهای سنتی ارمنستان

فرش دستباف صنایع دستی ارمنی باستان است که امروزه هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد.

فرش های سنتی دارای رنگهای روشن و نقوش تزئینی مانند اژدها ، اشکال هندسی تلطیف شده و سایر تزئینات هستند که می توانند بسیار نمادین باشند. فرش ها بیشتر خانه های ارمنی را تزئین می کنند.

خاچکارها یک شکل قدیمی از مجسمه های ارمنی است.

این بناهای سنگی در فضای باز که به عنوان سنگ قبرها یا یادبودها مورد استفاده قرار می گیرند کهبا صلیب هایی تزئین شده اند اینها تنها صنایع دستی مهم ارمنستان نیستند.

جواهرات ارمنی هزاران سال است که جواهرات زیبایی از طلا ، نقره و سنگ های قیمتی را برای مردان و زنان ایجاد می کند.

بسیاری از جواهرات نماد خاصی را حمل می کردند و به عنوان اسلحه استفاده نیز می شدند.

برخی از آنها فقط توسط زنان یا مردان می شوند. هتر های سنتی بخشی جدا ناپذیر از فرهنگ مردم ارمنستان می باشد.

فرهنگ ارمنی خود را با ما به اشتراک بگذارید

اگر دوستان یا بستگان ارمنی دارید ، می توانید با به اشتراک گذاشتن داستان های خود ، می توانید به دیگران در شناخت این فرهنگ غنی کمک کنید.

3.9/5 - (47 امتیاز)
buy telegram members - شراء متابعين انستقرام

درباره نویسنده: armenik

همیشه آرزو داشتم تا یک مرجع فارسی زبان جهت معرفی ابعاد مختلف کشور ارمنستان می بود تا هیچ گونه ابهامی برای گردشگران و افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند باقی نماند. این آرزو اکنون "آرمنیک" نام دارد. جهت ارائه بهتر خدمات می توانید نظرات خود را برای ما بفرستید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.