از فرهنگ کشور ارمنستان چه می دانید؟

Armenian Culture

فرهنگ کشور ارمنستان شبیه و در عین حال متمایز از کشور های همسایه خود از قبیل گرجستان و روسیه است و در عین حال اندکی به فرهنگ کشور های مدیترانه ایی (من جمله یونان و ایتالیا) شباهت دارد. جمعیت این کشور در حدود 3 میلیون و ششصد هزار نفر می باشد، وسعت خاک این کشور ۲۹٬۷۴۳ کیلومتر مربع است.

کشور ارمنستان زبان رسمی خود را زبان ارمنی می داند و مردم این کشور علاوه بر زبان ارمنی به زبان روسی نیز می توانند صحبت می کنند و خط نوشتاری مخصوص به خود را دارند. خط ارمنی که حروف آن با زبان های دیگر دنیا متفاوت است توسط یکی از روحانی های این کشور به نام مسروب ماشتوتس که تسلط کامل به زبان های پارتی و ساسانی داشت اختراع شده است، در مجموع زبان ارمنی یک زبان هند و اروپایی به حساب می آید و از نظر تلفظ حروف و لغات بسیار شبیه به زبان کشور های شرقی همچون هند و کشور های ترکیه و ایران است.

دین رسمی و شناخته شده کشور ارمنستان مسیحیت می باشد و قبل از پذیرفتن این دین بر اساس شواهد تاریخی مزدا پرستی و قبل از آن بت پرستی رواج داشته است. در حال حاضر اکثر مردم ارمنستان مسیحی و پیرو کلیسای اچميادزين می باشند که این کلیسا به نام های گریگوری و کلیسای ملی نیز شناخته می شود. دین و مذهب ارامنه بسیار نزدیک به ارتدكس یکی از شاخه های اصلی دین مسیحیت است، از این رو کلیسای اچميادزين و کلیسای ارتدكس از نظر معماری شبیه هستند. مردم این کشور خود را پيرو مذهب گريگوريانس (شخصی به نام گريگورلوساوريچ نخستین رهبر مذهبی ارامنه بود و طبق گفته ها و شواهد به جا مانده اصالت ایرانی داشته است) می دانند و در مسائل مذهبی و دینی کاملا مستقل عمل می کنند.

تاریخ کشور ارمنستان به 3 هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد، نام این کشور به زبان بومی ارامنه هایک بوده است که پس از تسلط ایران بر این کشور نام آن به «هایستان» تغییر کرد. در دوران حکومت صفویه ارمنستان جزء خاک ایران بود و نیرو های عثمانی چندین بار موفق شدند این کشور را فتح کنند. بعد ها شهر هایی مانند ارزروم، وان و سیواس از این کشور جدا شد و به خاک ترکیه ملحق گردید.

از فرهنگ کشور ارمنستان چه می دانید؟

موسیقی زیبای ارمنی چه ویژگی هایی دارد؟

موسیقی سنتی کشور ارمنستان قدمت چند هزار ساله دارد و بر اساس تصاویر حک شده روی سنگ های اوغتاسار (نام یک کوه در ارمنستان که سنگ نوشته های قدیمی بسیاری در مورد تاریخ این کشور در آن پیدا شد) مراسم رقص و آئین های آوا در زمان های قدیم در این کشور رواج داشته است. مضمون موسیقی روستایی ارمنستان عشق و دوستی با طبیعت است و موسیقی شهری بیشتر درباره موضوعاتی همچون عشق، عرفان و آواز های شاد می باشد. آلات موسیقی بکار رفته در موسیقی روستایی عموما زورنا، دهل، بلول، توتاک و در موسیقی شهری گیتار، جاز، ارگ، نقاره و دهل می باشد. ساز دودوک که ساز اصیل ارمنی می باشد امروزه به شهرت جهانی پیدا کرده و از آن استفاده زیادی در صنعت موسیقی می شود. از موسیقی دان های معروف ارمنستان می توان آرام خاچاتریان، سایات نوا و کمیتاس را نام برد. پیشنهاد می کنیم از مقاله قوانین اقامت ارمنستان دیدن فرمایید.

مطالب مفید پیشنهادی
جدیدترین قیمت مواد غذایی در کشور ارمنستان 2019

از فرهنگ کشور ارمنستان چه می دانید؟

ادبیات ارمنستان بسیار غنی و کهنسال است!

یکی از قدیمی ترین و غنی ترین ادبیات جهان را می توان ادبیات ارمنی دانست. توسعه زبان و ادبیات ارمنستان با ابداع الفبای ارمنی و سپس برگردان کتاب انجیل به خط ارمنی آغاز شد. در ابتدای شکل گیری ادبیات این کشور آثار برجسته ایی مانند پهلوان نامه نوشته داوید ساسونی نوشته شد. این داستان حماسی سرگذشت یک پهلوان شجاع ارمنی را حکایت می کند که با سلطه اعراب بر کشور ارمنستان پیکار می کند. ترجمه بعضی از کتاب های ارسطو، داستان سرشناش اسکندر و سپس کتاب «تاریخ ارمنستان» به نویسندگی موسس خوناتسی به زبان های فرانسوی و آلمانی صورت گرفت. از سده پنجم میلادی غزل سروده های دینی راه خود را در ادبیات ارمنی باز کرد که در مراسم و آیین های مذهبی سروده می شد. از سرشناس ترین آثار ادبی این دوران می توان به «سوگنامه نارک» نوشته گریگور نارکاتسی اشاره کرد که در سده دهم میلادی گرد آوری شده است. توصیه می کنیم از مقاله قوانین خرید ملک در ارمنستان بازدید نمایید.

از فرهنگ کشور ارمنستان چه می دانید؟

سینمای ارمنستان چگونه آغاز به کار کرد؟

سینمای نسبتاً تازه تاسیس ارمنستان فعالیت خود را از تاریخ 16 آپریل 1996 آغاز نمود، کمیته دولتی ارمنستان در این روز دستور ساخت سینمای ارمنی (سینما مسکو در شهر ایروان) را صادر کرد. در تاریخ 23 مارچ 1924 اولین استودیو ساخت فیلم در شهر ایروان ساخته شد که توسط سازنده این اثر هنری، آرمن‌ فیلم (به ارمنی: Հայֆիլմ تلفظ: های‌کینو) نام گرفت و کار خود را با یک مستند به نام «ارمنستان شوروی» در سال 1924 آغاز نمود. اولین فیلم ساخته شده سیاه و سفید اثر کارگردان هامو بیک نازاریان بود که این فیلم صامت ارمنی «این خانه» نام گرفت و مضمون این فیلم ناکامی‌ های دو دلداده که بر پایه نمایش‌ نامه‌ ایی از آلکساندر شیروانزاده رمان‌ نویس و نمایشنامه‌ نویس ارمنی است روی پرده سینما به نمایش درآمد. داستان این فیلم سرنوشت ناخوشایند دو عاشق است که از کودکی عشق یکدیگر را در دل پرورانده اند اما به دلیل مشکلات خانوادگی از هم جدا شدند و پدر دختر به اجبار برای فرزندش همسر انتخاب می کند. این خانه، اولین فیلم ساخته شده (صدا دار) در کشور ارمنستان بود که در سال 1935 برای اولین بار در سینما مسکو واقع در شهر ایروان نمایش داده شد. اگر به زان ارمنی علاقه مند هستید می توانید از مقاله آموزش تصویری زبان ارمنی دیدن نمایید.

buy telegram members

درباره نویسنده: armenik

همیشه آرزو داشتم تا یک مرجع فارسی زبان جهت معرفی ابعاد مختلف کشور ارمنستان می بود تا هیچ گونه ابهامی برای گردشگران و افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند باقی نماند. این آرزو اکنون "آرمنیک" نام دارد. جهت ارائه بهتر خدمات می توانید نظرات خود را برای ما بفرستید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *