از فرهنگ کشور ارمنستان چه می‌دانید؟

فرهنگ کشور ارمنستان

بررسی فرهنگ و آداب و رسوم کشور ارمنستان

یکی از نکات مهم قبل از سفر یا مهاجرت به یک کشور، اطلاع از آداب و رسوم و فرهنگ آن کشور است. اگر قصد مهاجرت یا سفر به کشور زیبای ارمنستان را دارید، با مقاله بررسی فرهنگ کشور ارمنستان با ما همراه باشید.

فرهنگ کشور ارمنستان شبیه و در عین حال متمایز از کشورهای همسایه خود از قبیل گرجستان و روسیه است و در عین حال اندکی به فرهنگ کشورهای مدیترانه‌ای (از جمله یونان و ایتالیا) شباهت دارد.

جمعیت این کشور در حدود ۳ میلیون و ششصد هزار نفر می‌باشد. وسعت خاک این کشور ۲۹٬۷۴۳ کیلومتر مربع است.

کشور ارمنستان زبان رسمی خود را زبان ارمنی می‌داند و مردم این کشور علاوه بر زبان ارمنی به زبان روسی نیز می‌توانند صحبت کنند و خط نوشتاری مخصوص به خود را دارند. خط ارمنی که حروف آن با زبان‌های دیگر دنیا متفاوت است توسط یکی از روحانی‌های این کشور به نام مسروب ماشتوتس که تسلط کامل به زبان‌های پارتی و ساسانی داشت اختراع شد.

در مجموع زبان ارمنی یک زبان هند و اروپایی به حساب می‌آید و از نظر تلفظ حروف و لغات بسیار شبیه به زبان کشورهای شرقی همچون هند و کشورهای ترکیه و ایران است.

دین رسمی کشور ارمنستان چیست؟

دین رسمی کشور ارمنستان مسیحیت است. قبل از پذیرفتن این دین بر اساس شواهد تاریخی مزدا پرستی و قبل از آن بت‌پرستی رواج داشت. در حال حاضر اکثر مردم ارمنستان مسیحی و پیرو کلیسای اچميادزين می‌باشند که این کلیسا به نام‌های گریگوری و کلیسای ملی نیز شناخته می‌شود. دین و مذهب ارامنه بسیار نزدیک به ارتدكس یکی از شاخه‌های اصلی دین مسیحیت است، از این رو کلیسای اچميادزين و کلیسای ارتدكس از نظر معماری شبیه هستند.

همچنین بخوانید: مقایسه ارمنستان و گرجستان برای مهاجرت ۲۰۲۳

مردم این کشور خود را پيرو مذهب گريگوريانس (شخصی به نام گريگورلوساوريچ نخستین رهبر مذهبی ارامنه بود و طبق گفته‌ها و شواهد به جا مانده اصالت ایرانی داشته است) می‌دانند و در مسائل مذهبی و دینی کاملاً مستقل عمل می‌کنند.

تاریخ کشور ارمنستان به ۳ هزار سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد. نام این کشور به زبان بومی ارامنه هایک بوده است که پس از تسلط ایران بر این کشور نام آن به «هایستان» تغییر کرد. در دوران حکومت صفویه ارمنستان جزء خاک ایران بود و نیروهای عثمانی چندین بار موفق شدند این کشور را فتح کنند. بعدها شهرهایی مانند ارزروم، وان و سیواس از این کشور جدا شد و به خاک ترکیه ملحق گردید.

موسیقی سنتی ارمنستان

موسیقی زیبای ارمنی چه ویژگی‌هایی دارد؟

موسیقی سنتی کشور ارمنستان قدمت چند هزار ساله دارد. بر اساس تصاویر حک شده روی سنگ‌های اوغتاسار (نام یک کوه در ارمنستان که سنگ نوشته‌های قدیمی بسیاری در مورد تاریخ این کشور در آن پیدا شد) مراسم رقص و آئین‌های آوا در زمان‌های قدیم در این کشور رواج داشته است.

مضمون موسیقی روستایی ارمنستان عشق و دوستی با طبیعت است و موسیقی شهری بیشتر درباره موضوعاتی همچون عشق، عرفان و آوازهای شاد می‌باشد. آلات موسیقی بکار رفته در موسیقی روستایی عموماً زورنا، دهل، بلول، توتاک و در موسیقی شهری گیتار، جاز، ارگ، نقاره و دهل است.

ساز دودوک که ساز اصیل ارمنی می‌باشد امروزه  شهرت جهانی پیدا کرده و از آن استفاده زیادی در صنعت موسیقی می‌شود.

از موسیقی‌دان‌های معروف ارمنستان می‌توان آرام خاچاتریان، سایات نوا و کمیتاس را نام برد. پیشنهاد می‌کنیم از مقاله قوانین اقامت ارمنستان دیدن فرمایید.

literature armenia

ادبیات ارمنستان بسیار غنی و کهنسال است!

یکی از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین ادبیات جهان را می‌توان ادبیات ارمنی دانست. توسعه زبان و ادبیات ارمنستان با ابداع الفبای ارمنی و سپس برگردان کتاب انجیل به خط ارمنی آغاز شد.

در ابتدای شکل‌گیری ادبیات این کشور آثار برجسته‌ای مانند پهلوان نامه نوشته داوید ساسونی نوشته شد. این داستان حماسی سرگذشت یک پهلوان شجاع ارمنی را حکایت می‌کند که با سلطه اعراب بر کشور ارمنستان پیکار می‌کند.

ترجمه بعضی از کتاب‌های ارسطو، داستان سرشناش اسکندر و سپس کتاب «تاریخ ارمنستان» به نویسندگی موسس خوناتسی به زبان‌های فرانسوی و آلمانی صورت گرفت.

از سده پنجم میلادی غزل سروده‌های دینی راه خود را در ادبیات ارمنی باز کرد که در مراسم و آیین‌های مذهبی سروده می شد.

از سرشناس ترین آثار ادبی این دوران می‌توان به «سوگنامه نارک» نوشته گریگور نارکاتسی اشاره کرد که در سده دهم میلادی گردآوری شده است. توصیه می‌کنیم از مقاله قوانین خرید ملک در ارمنستان بازدید نمایید.

سینمای کشور ارمنستان

سینمای ارمنستان چگونه آغاز به کار کرد؟

در بررسی فرهنگ کشور ارمنستان، موضوع فیلم و سینما نقش مهمی دارد. سینمای نسبتاً تازه تاسیس ارمنستان فعالیت خود را از تاریخ ۱۶ آپریل ۱۹۶۶ آغاز نمود. کمیته دولتی ارمنستان در این روز دستور ساخت سینمای ارمنی (سینما مسکو در شهر ایروان) را صادر کرد.

در تاریخ ۲۳ مارچ ۱۹۲۴ اولین استودیو ساخت فیلم در شهر ایروان ساخته شد که توسط سازنده این اثر هنری، آرمن‌ فیلم (به ارمنی: Հայֆիլմ تلفظ: های ‌کینو) نام گرفت و کار خود را با یک مستند به نام «ارمنستان شوروی» در سال ۱۹۲۴ آغاز نمود.

اولین فیلم ساخته شده سیاه و سفید اثر کارگردان هامو بیک نازاریان است. این فیلم صامت ارمنی «این خانه» نام گرفت. مضمون این فیلم ناکامی‌‌های دو دلداده که بر پایه نمایش‌‌نامه‌‌ای از آلکساندر شیروانزاده رمان‌‌نویس و نمایشنامه‌‌نویس ارمنی است که روی پرده سینما به نمایش درآمد. داستان این فیلم سرنوشت ناخوشایند دو عاشق است که از کودکی عشق یکدیگر را در دل پرورانده‌اند؛ اما به دلیل مشکلات خانوادگی از هم جدا شدند و پدر دختر به اجبار برای فرزندش همسر انتخاب می‌کند.

این خانه، اولین فیلم ساخته شده (صدادار) در کشور ارمنستان بود که در سال ۱۹۳۵ برای اولین بار در سینما مسکو واقع در شهر ایروان نمایش داده شد. اگر به زبان ارمنی علاقه‌مند هستید،  می‌توانید از مقاله آموزش تصویری زبان ارمنی دیدن نمایید.

هنرها و صنایع دستی ارمنستان
هنرها و صنایع دستی ارمنستان

بررسی فرهنگ کشور ارمنستان

فرهنگ مردم ارمنستان ترکیبی غنی از عطر و طعم‌ها، رنگ‌ها و چیزهایی است که منحصر به فرد این کشور است.

ارمنستان یکی از قدیمی‌ترین کشورها در جهان است. قدمت پایتخت آن، ایروان  حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است. ارمنستان باستان شامل ارتفاعات ارمنستان، منطقه‌ای عظیم است که امروز با ترکیه، جورجیا، آذربایجان و ایران مشترک است.

ارمنستان امروزی بسیار کوچکتر است؛ اما هنوز هم موقعیت اصلی را در جایی که اروپا، آسیا و خاورمیانه با هم ملاقات می‌کنند، اشغال می‌کند.

در طول قرون متمادی، ارامنه با بسیاری از فرهنگ‌ها در تعامل بودند و جامعه‌ای پیچیده را ایجاد کرده‌اند؛ اما موقعیت استراتژیک کشور، این امر را در برابر مهاجرت و فتح آسیب‌پذیر می‌کند. تهاجم‌های بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلادی باعث شد بسیاری از ارمنی‌ها به سمت قلیلیا (در جنوب غربی ترکیه)، قسطنطنیه، اسمیرا، لهستان و کریمه فرار کنند.

در اواخر دهه ۱۸۰۰ و اوایل دهه ۱۹۰۰، آزار و اذیت تحت حاکمیت امپراتوری عثمانی، بیشتر ارمنی‌ها را به تبعید سوق داد.

فرهنگ در ارمنستان نشان‌دهنده تاریخ، سبک زندگی، آرزوها و زیبایی‌های این کشور بی‌نظیر است. ارمنستان که در چهارراه بین شرق و غرب واقع شده است از مدت‌ها قبل یک نقطه استراتژیک و محل ملاقات برای امپراطوری‌های بزرگ است. رومی‌ها، ایرانیان، بیزانس‌ها، اعراب، ترک‌ها و مغول‌ها همه از ارمنستان عبور کردند و هم بعضی چیزها را نابود کردند و هم تأثیرات خودشان را اضافه کردند.

تجارت همچنین به ارمنستان کمک کرد تا رشد کند و ایده‌ها و تکنیک‌های جدیدی را به ارمغان آورد. به دلیل این تأثیرات فراوان، فرهنگ مردم ارمنستان عناصر مشترکی با فرهنگ‌های اطراف دارد.

درادامه بررسی فرهنگ کشور ارمنستان، سعی داریم شما با با برخی از رفتارهای مردم در ارمنستان آشنا کنیم که شاید تا حالا نمی‌دانستید.

احوال پرسی در ارمنستان
احوال پرسی در ارمنستان

ارامنه سلام و احوال پرسی را با بوسه انجام می‌دهند!

همیشه جالب است که هنگام ورود به یه کشور جدید از آداب و رسوم  آنها هنگام  تبریک گفتن و خداحافظی کردن آگاه باشید. در ارمنستان، مسافران هنگام بازدید ممکن است به ناگاه متوجه شوند که بوسه بر روی گونه دارند که رایج‌ترین سلام در بین دوستان و خانواده است.

علاوه بر این، دست زنان را در دست داشتن لزوماً نشانگر این نیست که آنها در یک رابطه هستند. این روشی برای ابراز محبت به یگدیگر است.

در فرهنگ مردم ارمنستان از کلمه فرانسوری مرسی برای تشکر استفاده می‌شود.

از نظر لغوی، کلمه ارمنی “ممنون” shnorakalutsyun است.

به جای استفاده از این کلمه طولانی، بسیاری از merci فرانسوی، به همراه اصطلاح jan استفاده می‌کنند.

خوب است که سؤالات شخصی بپرسید.

در فرهنگ مردم ارمنستان ارتباطات ساده و سریع برقرار می‌شود. افراد محلی دوست دارند هنگام برقراری ارتباط، به صورت چهره به چهره صحبت کنند و مستقیماً به چشمان شخص نگاه کنند.

همچنین مرسوم است که سؤالات شخصی و مفصلی را مطرح کنند. این کاری کاملاً عادی است که در کشور ارمنستان انجام می‌شود.

فرهنگ مهمان‌نوازی در مردم ارمنستان

ارمنی‌ها مانند هر کشوری در قفقاز، بسیار مهمان‌نواز هستند و دوست دارند در خانه خود میهمان داشته باشند (به ویژه خارجی‌هایی که احتمالاً با گرمی از آنها استقبال می‌شود). علاوه بر این، شما مجبور خواهید شد که تمام غذاها را امتحان کنید!

امتحان نکردن همه چیز توهین به میزبان تلقی می‌شود؛ بنابراین قبل از رفتن به یک شام ارمنی برای مدتی گرسنه شوید تا از همه غذاها میل کنید.

زندگی با والدین ارمنی
زندگی با والدین ارمنی

زندگی با والدین در فرهنگ آرامنه مشکلی ندارد.

بسیار متداول است که کودکان تا بزرگسالی و سن زیاد در خانه والدین زندگی کنند تا اینکه ازدواج کنند و یا حتی ممکن است بقیه عمرشان را با آنها بمانند.

والدین معمولاً هزینه‌های تحصیل، ازدواج و سایر امور زندگی فرزندان خود را می‌پردازند، این ممکن است برای بسیاری از مردم غرب اروپا بی‌معنی باشد.

علاوه بر این، اگر شخصی به همراه فرزندان خود به ارمنستان سفر می‌کند، طبیعی است که یک محلی جلوی آن را بگیرد، از کودک سؤال کند و از والدین کودک اطمینان پیدا کند. این موضوع به ندرت اتفاق می‌افتد اما این رسم دیگری است که مسافران باید از آن آگاه باشند.

همچنین بخوانید: تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ارمنستان ۲۰۲۳

نوزادان در ۴۰ روز اول، فقط به بستگان نزدیک نشان داده می‌شوند.

حتی اگر شما این را یک نوع خرافات بدانید، بسیاری از خانواده‌های ارمنی هنوز هم از این رسم پیروی می‌کنند. تنها استثناء بستگان بسیار نزدیک هستند.

این رسم به اقدامات احتیاطی پزشکی بر می گردد، زیرا نوزادان بسیار آسیب‌پذیر هستند و به راحتی می‌توانند باکتری‌ها را جذب کنند.

آب پاشیدن شانس می‌آورد.

ارمنستان دارای یک مخازن آب محدود است و بنابراین، مردم محلی ارزش این منبع طبیعی را می‌دانند. بسیاری از رسوم فرهنگی مردم ارمنستان شامل آب است  که نمادی از قدردانی، زندگی و شانس است.

یکی از تفریحات سرگرم‌کننده وردارو است که ریشه‌های پاگان دارد و الهه خلوص و آب را جشن می‌گیرند. در این روز، همه در خیابان‌های هر شهر ارمنستان با آب یکدیگر را خیس می‌کنند. این راهی برای خارج شدن از روال عادی و پاکسازی بدن به حساب می‌آید.

بررسی فرهنگ کشور ارمنستان
صنایع سنتی ارمنستان

هنرها و صنایع دستی ارمنستان

فرش دستباف صنایع دستی ارمنی باستان است که امروزه هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرش‌های سنتی دارای رنگ‌های روشن و نقوش تزئینی مانند اژدها، اشکال هندسی و سایر تزئینات هستند که می‌توانند بسیار نمادین باشند. فرش‌ها اکثر خانه‌های ارمنی را تزئین می‌کنند.

خاچکارها یک شکل قدیمی از مجسمه‌های ارمنی است. این بناهای سنگی در فضای باز که به عنوان سنگ قبرها یا یادبودها مورد استفاده قرار می‌گیرند که با صلیب‌هایی تزئین شده‌اند؛ اینها تنها صنایع دستی مهم ارمنستان نیستند. جواهرات ارمنی هزاران سال است که جواهرات زیبایی از طلا، نقره و سنگ‌های قیمتی را برای مردان و زنان ایجاد می‌کند.

بسیاری از جواهرات نماد خاصی دارند و به عنوان اسلحه نیز استفاده می‌شدند.

همچنین بخوانید: راهنمای اجاره و خرید ملک در ارمنستان
فرهنگ ارمنی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر دوستان یا بستگان ارمنی دارید، ممنون می‌شویم با به اشتراک گذاشتن این مطالب، به دیگران در شناخت این فرهنگ غنی کمک کنید.

3.9/5 - (47 امتیاز)

درباره نویسنده: armenik

همیشه آرزو داشتم تا یک مرجع فارسی زبان جهت معرفی ابعاد مختلف کشور ارمنستان می بود تا هیچ گونه ابهامی برای گردشگران و افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند باقی نماند. این آرزو اکنون "آرمنیک" نام دارد. جهت ارائه بهتر خدمات می توانید نظرات خود را برای ما بفرستید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *