Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

آموزش تصویری زبان ارمنی سال 2018

آموزش تصویری زبان ارمنی سال 2018

زبان ارمنی که به آن هایِرِن هم می گویند، جزء یکی از زبان های هند و اروپایی محسوب می شود که در کشور ارمنستان (منطقه کوه های قفقاز) و سایر کشور هایی که جماعت پراکنده ارامنه در آن ها زندگی می کنند، رایج است و صحبت می شود. جالب است بدانید ارمنیان تا اواخر سده چهارم میلادی به جای خط ارمنی از خط سریانی یا یونانی استفاده می کردند به همین دلیل تاریخ این کشور به خط غیر ارمنی (سریانی) نوشته شده است. در مراسم های مذهبی و کلیساهای ارمنستان به دلیل اینکه کتاب مقدس به خط سریانی نوشته شده است، از این رو مراسمات و آئین های مذهبی با این زبان و خط برگزار می شود. در برخی از کلیساها کتاب مقدس به زبان ارمنی ترجمه و تفسیر می گردد و برای حضار بازگو می شود.

ویدئو آموزش زبان ارمنی با بهترین متد روز دنیا تهیه شده توسط آرمنیک برای اولین بار در ایران:

درس اول:

 

درس دوم:

 

خط ارمنی برای نخستین بار با تلاش و کوشش مسروب ماشتوتس که یک روحانی بود، و با زبان های پارسی میانه و پارتی آشنایی داشت، اختراع گردید. در زمان های قدیم جایگاه زبان ارمنی نامعلوم بود و به گفته «روبرت آفوکس» برای تعیین جایگاه زبان ارمنی در میان زبان های دیگر، فقط به مجموعه واژگان استناد می کردند که این خود یکی از بزرگترین اشتباهات دانشمندان بوده است. یکی از نظریه های آن دوران این بوده که زبان ارمنی یکی از زیر مجموعه های زبان فارسی است. پیشنهاد می کنیم مقاله جذاب قوانین اقامت ارمنستان را از دست ندهید.

نظریه ایی که بیان می کرد زبان ارمنی یکی از زیر مجموعه های زبان فارسی است، در اوایل سده نوزدهم در اروپا بیان شد و توسط گروهی از دانشمندان از قبیل راسموس راسک، اوگوست اشلایشر و فرانتس بپ مطرح گردید اما در سال 1877 میلادی هاینریش هوبشمان، دانشمند و زبان شناس معروف آلمانی در مقاله ایی به نام «موقعیت زبان ارمنی در میان زبان‌های هند و اروپایی» از خود منتشر کرد، این نظریه را رد کرد و سبب تغییر در آن شد.

armenian-name

زبان ارمنی به طرز جالبی کلمات منسوخ شده فارسی مربوط به دوره اشکانیان را حفظ کرده است و هنوز هم در کشور ارمنستان کاربرد دارد، از این رو میتوان کلمات منسوخ شده کهن زبان فارسی را با جستجو در زبان ارمنی بیابیم. در حال حاضر تعداد زیادی از کلمات زبان فارسی مربوط به دوران اشکانیان در کشور ارمنستان استفاده می شود که در زبان فارسی کنونی ایران وجود ندارد. در جدول زیر برخی از کلماتی که در زبان فارسی منسوخ شده اما در زبان ارمنی کاربرد دارد را باهم مرور می کنیم. پیشنهاد ویژه آرمنیک مقاله راهنمای اجاره و خرید ملک در ارمنستان می باشد که برای اولین بار به زبان فارسی منتشر شده و امیدوارم مورد پسند کاربران سایت آرمنیک قرار گیرد.

مطالب مفید پیشنهادی
آشنایی با تاریخچه کشور ارمنستان 2018
فارسی حال حاضر فارسی دوران اشکانیانزبان ارمنی
دشواردوشواردژوار
پیکارپَتکاربایکار
افسوساَپسوسآپسوس
نیزهنیزکنیزاگ
نامهنامکناماگ
زمانهژمانکژاماناگ
ملتآزگآزگ
مرزساهمانساهمان
قرمزکارمیرکارمیر
قدرتاوژاوژ
سفیردسباندسبان
خطرویتانگودانک
خرماآرماوآرماو
حکمویجیروجیر
پرداختنویچاروجار
بوزینهکپیکگاپیگ

 

آموزش تصویری زبان ارمنی سال 2018
میانگین 3.7 - امتیاز ها 66
Avatar for armenik

درباره نویسنده: armenik

همیشه آرزو داشتم تا یک مرجع فارسی زبان جهت معرفی ابعاد مختلف کشور ارمنستان می بود تا هیچ گونه ابهامی برای گردشگران و افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند باقی نماند. این آرزو اکنون "آرمنیک" نام دارد. جهت ارائه بهتر خدمات می توانید نظرات خود را برای ما بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *