آخرین اخبار آب و هوای ارمنستان ۲۰۲۳

آب و هوای ارمنستان

کشور ارمنستان در منطقه معتدل آب و هوایی قرار دارد. با توجه به دوری از دریا و پایین بودن میزان بارندگی، این کشور دارای آب و هوای خشک و قاره‌ای می‌باشد. نوسان درجه هوا در فصل سرد زمستان بسیار زیاد و چشمگیر است. با این وجود کشور ارمنستان، زمستان‌های چندان سردی مثل روسیه و گرجستان ندارد. اگر در سردترین روزهای سال از شهرهای اصلی فاصله بگیریم و به دشت‌ها برویم، دمای هوا نهایتاً به منفی ۵ درجه سانتی‌گراد خواهد رسید. در مناطق کوهستانی و مرتفع که سردترین نقاط کشور هستند، دمای هوا به منفی ۱۲ درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد.

اما فصل تابستان در کشور ارمنستان داستان متفاوتی دارد. به طوری که غیر از مناطق مرتفع و کوهستانی تابستان‌های گرم و آفتابی حس می‌شود. میانگین دمای هوا در تابستان در اکثر مناطق شهری ۲۵ درجه سانتی‌گراد (۷۷ درجه فارنهایت) است. در حالی که در اواسط تابستان گاهی دمای هوا تا ۴۲ درجه سانتی‌گراد (۱۰۸ درجه فارنهایت) نیز افزایش می‌یابد.

همچنین بخوانید: از فرهنگ کشور ارمنستان چه می‌دانید؟

همانطور که ذکر شد میزان بارندگی در کشور ارمنستان چندان زیاد نیست. می‌توان آن را چنین توصیف کرد که در مناطق دارای ارتفاع ۱۴۰۰ متری تا ۲۰۰۰ متری از سطح دریا میانگین بارندگی حدود ۸۰۰ میلی‌لیتر (۸۰ سانتی‌متر) است. در مناطق کم ارتفاع مانند دشت‌ها میانگین بارندگی بین ۱۵ تا ۴۵ سانتی‌متر است. پیشنهاد آرمنیک به شما مقاله جذاب جدیدترین قوانین اقامت دائم ارمنستان می‌باشد.

armenia-spring

بهترین فصل مسافرت به ارمنستان چه زمانی است؟

آب و هوای کشور ارمنستان در فصل بهار معتدل و مطلوب است. به دلیل فراوانی بارش باران، در حومه شهرها پوشش گیاهی بسیار زیبایی روییده می‌شود که می‌تواند خاطره پیاده‌روی به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند. پیشنهاد می‌شود در فصل بهار به دشت‌های حومه شهر بروید و از مناظر طبیعی لذت ببرید. همچنین می‌توانید به ارتفاعات کوه آرارات رفته و از آنجا طبیعت زیبای این کشور را برانداز کنید.

برخلاف ایران، فصل پاییز در ارمنستان آن چنان سرد نیست و شرایط پایداری دارد. همچنین روزهای گرم و آفتابی در پاییز این کشور دیده می‌شود. در بخش‌های جنوبی این کشور میانگین دمای هوا نسبت به بخش‌های شمالی بیشتر است. می‌توان گفت بهترین زمان مسافرت به کشور ارمنستان ماه‌های ژوئن و سپتامبر (خرداد و اواخر شهریور) است.

همچنین بخوانید: مقایسه ارمنستان و گرجستان برای مهاجرت

آب و هوای کشور ارمنستان به دلیل واقع شدن در قلب کوهستان‌، به صورت عمده‌ای تحت تأثیر آب و هوای قاره‌ای قرار دارد. این کشور در منطقه قفقاز واقع شده و دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است. در طول سال، دماها در ارمنستان متغیر است و در مناطق مرتفع، به خصوص در زمستان، بسیار سرد می‌شود. بارش برف نیز در این مناطق بسیار فراوان است. از طرفی، در مناطق کم ارتفاع‌تر و در شهرهایی مانند ایروان، تابستان‌ها معتدل و خشک هستند. به طور کلی، آب و هوای ارمنستان برای علاقه‌مندان به تجربه تغییرات آب و هوا و تفاوت‌های منطقه‌ای، بسیار جذاب است.

بهترین فصل مسافرت به ارمنستان

همچنین بخوانید: نکات مهم سفر به ارمنستان با اتوبوس ۲۰۲۳
4.6/5 - (47 امتیاز)
buy telegram members - شراء متابعين انستقرام

درباره نویسنده: armenik

همیشه آرزو داشتم تا یک مرجع فارسی زبان جهت معرفی ابعاد مختلف کشور ارمنستان می بود تا هیچ گونه ابهامی برای گردشگران و افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند باقی نماند. این آرزو اکنون "آرمنیک" نام دارد. جهت ارائه بهتر خدمات می توانید نظرات خود را برای ما بفرستید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *