تعطیلات و مناسبت‌های رسمی ارمنستان ۲۰۲۳

Public holidays in Armenia

کشور ارمنستان مانند تمام کشورهای جهان دارای مناسبت‌های رسمی مختص خود است. برخی از روزهای تقویم سال را تعطیلات رسمی اعلام کرده است. با شناخت بیشتر آن‌ها متوجه می‌شویم که برخی از مناسبت‌های کشور ارمنستان، مشابه مناسبت‌های کشور ایران است و در برخی موارد کاملاً متفاوت می‌باشد. در این مقاله قصد داریم با تعطیلات و مناسبت‌های رسمی کشور ارمنستان آشنا شویم و تک تک آن‌ها را به طور کامل بررسی کنیم.

اگر قصد سفر به کشور ارمنستان را دارید بهتر است درباره این کشور اطلاعات مفیدی کسب نمایید. این مقاله که برای اولین بار در ایران و به زبان فارسی منتشر می‌شود، قصد دارد تا شما را با فرهنگ ارمنی و مناسبت‌های رسمی این کشور آشنا کند. با آرمنیک همراه باشید و نظرات ارزشمند خود را در انتهای مقاله برای ما ارسال کنید.

لازم به ذکر است که تعطیلات و مناسبت‌های رسمی کشور ارمنستان به تاریخ میلادی ذکر خواهند شد و به دلیل اینکه معادل تاریخ شمسی و میلادی در سال‌های کبیسه یک روز متغییر است، شما می‌توانید جهت آگاهی از معادل تاریخ شمسی آن به تقویم سال مراجعه نمایید.

New Year Day Armenia
New Year Day Armenia

اول و دوم ژانویه (1–2 January) – جشن سال نو

اولین و مهم‌ترین مناسبت رسمی در کشور ارمنستان جشن سال نو است. جالب است بدانید کشور ارمنستان اولین کشور مسیحی جهان است.  مردم ارمنستان افراد معتقدی هستند از این رو جشن سال نو هر سال با شکوه‌تر از سال گذشته برگزار می‌شود. در بسیاری از کشورها مانند ارمنستان جشن سال نو در شب ۳۱ دسامبر (آخرین روز از سال میلادی) آغاز می‌شود و تا ۵ ژانویه ادامه می‌یابد.

جشن سال نو در ارمنستان با آداب و رسوم مختص خود برگزار می‌شود که برخی آن‌ها عبارتند از: آتش‌بازی و جشن‌های خیابانی، حضور بابانوئل‌ها در خیابان، اهدای کادو از طرف والدین به فرزندان، چراغانی کردن خیابان‌های شهر، پُختن غذاهای مخصوص سال نو و انواع کباب برای پذیرایی از میهمانان و … که حال هوای شهر را عوض کرده و حیاتی دوباره به آن می‌بخشد.

همانطور که در کشورمان به هنگام تحویل سال نو دعای مخصوص سال تحویل خوانده می‌شود؛ در کشور ارمنستان نیز به هنگام تحویل سال و فرا رسیدن سال جدید میلادی دعای خاصی خوانده می‌شود که مضمون آن آرزوی سلامتی، موفقیت و صلح برای همگان می‌باشد. بدون شک می‌توان گفت مهم‌ترین بخش و آداب سال نو در ارمنستان میز غذا است؛ به طوری که خانواده‌ها چه غنی و چه فقیر برای چیدن میز غذا در این ایام خساست به خرج نمی‌دهند. حتی حقوق یک ماه خود را صرف خرید بهترین مواد غذایی و تدارک لذیذترین غذاهای ارمنی می‌کنند.

خانواده‌هایی که نسبتاً فقیر و درآمد اندکی دارند از چند ماه قبل شروع به پس‌انداز پول برای جشن سال نو می‌کنند و بهترین غذاها و لباس‌ها را برای خود و افراد خانواده تدارک می‌بینند. در نهایت باید همه چیز عالی باشد و هرسال بهتر از سال قبل جشن سال نو برگزار گردد. اگر قصد سفر به کشور ارمنستان را دارید پیشنهاد می‌کنیم از مقاله نقشه کشور ارمنستان دیدن فرمایید.

Christmas in Yerevan Armenia
Christmas in Yerevan Armenia

سوم تا پنجم ژانویه (3–5 January) – تعطیلات قبل از کریسمس

همانطور که می‌دانیم ششم ژانویه روز میلاد حضرت مسیح و روز کریسمس می‌باشد. از لحظه تحویل سال نو میلادی تا روز کریسمس را تعطیلات کریسمس می‌نامند و در کشور ارمنستان مانند تمام کشورهای مسیحی جهان این روزها را تعطیل رسمی دانسته‌اند. در این مدت ادارات و کارخانجات تعطیل هستند و فرصت مناسبی است تا خانواده‌ها در کنار هم باشند یا به مسافرت بروند.

اگر در در تعطیلات کریسمس در ایروان باشید، متوجه زیبایی دوچندان این شهر نسبت به روزهای دیگر خواهید شد. در مدت تعطیلات کریسمس در شهر ایروان درخت‌های زیبایی در خیابان‌ها هستند که بخشی از دکوراسیون جشن کریسمس به حساب می‌آیند. مهم‌ترین و بزرگ‌ترین درخت کریسمس را می‌توانید در مرکز شهر ایروان و میدان جمهوری بیابید. در کنار این درخت کنسرت‌ها و مراسم زیادی برگزار می‌شوند که تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست.

 

Christmas Holidays Armenia
Christmas Holidays Armenia

ششم ژانویه (6 January) – کریسمس و میلاد حضرت مسیح

پس از تعطیلات ۵ روزه کریسمس، در ششم ژانویه هر سال مهم‌ترین مناسبت مذهبی سال قرار دارد و آن هم روز کریسمس و زادروز حضرت مسیح می‌باشد. روز کریسمس در ارمنستان را می‌توان نقطه اوج جشن و سرور دانست چرا که مردم ارمنستان نسبت به دین مسیحیت اعتقادات محکمی داشته و همانطور که بیان شد اولین کسانی که مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور قرار دادند مردم ارمنستان بودند.

برخی کشورها ۲۵ دسامبر را روز کریسمس می‌دانند و آن را جشن می‌گیرند ولی ارمنستان از این قاعده پیروی نمی‌کند. تنها ششم ژانویه را برای میلاد مسیح جشن می‌گیرد. روز کریسمس در ارمنستان همراه با یک مراسم به نام «برکت آب» می‌باشد که در کلیساهای مختلفی برگزار می‌گردد. در این مراسم دعاهای خاصی برای آن روز می‌خوانند و به اصطلاح مسیح را تعمید می‌دهند. جالب است بدانید در برخی از کشورهای جهان ششم ژانویه را به عنوان «کریسمس قدیمی» یا «کریسمس کوچک» می‌شناسند و ۲۵ دسامبر را جشن می‌گیرند.

 

تعطیلات و مناسبت‌های رسمی کشور ارمنستان
Armenia Army Day

بیست و هشتم ژانویه (28 January) – روز ارتش

روز ارتش در هر کشوری یک روز خاص برای دولت و ملت است. ارتش کشور ارمنستان در تاریخ ۲۸ ژانویه ۱۹۹۲ توسط حکم رئیس جمهور وقت، لوون ترپلسویان چند ماه پس از اعلام استقلال و جداشدن از اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت. پس از آن در سال ۲۰۰۱ میلادی روز ارتش به عنوان یکی از تعطیلات و مناسبت‌های رسمی کشور مهم ارمنستان از طرف دولت و رئیس جمهور رابرت کوچریان شناخته شد.

 

Mother Language Day Armenia
Mother Language Day Armenia

بیست و یکم ژانویه (21 January) – روز زبان مادری

زبان ارمنی که در گذشته به آن هایرن نیز می‌گفتند، زیرمجموعه زبان‌های هند و اروپایی است. خط ارمنی توسط فردی به نام مسروب ماشتوتس خلق شد که در ایروان یکی از خیابا‌های مهم به نام این فرد نامگذاری شده است. همچنین مجسمه مسروب ماشتوتس را می‌توانید در ورودی موزه ماتناداران ایروان که موزه خط و نسخ ملی ارمنستان است، بیابید. این موزه یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم ایروان است و در ساعات کاری می‌توانید از این مکان بازدید کنید. روز ۲۱ فوریه به نام روز زبان مادری ارمنستان نامگذاری شده است.

 

Celebrating Easter in Armenia
Celebrating Easter in Armenia

هشتمین پنجشنبه قبل از عید پاک (روز سنت واردانیانس)

یکی از مراسم مذهبی در کشور ارمنستان هشت روز قبل از عید پاک و به مناسبت بزرگداشت سنت واردانیانس (Saint Vardanians) برگزار می‌گردد. او یکی از افراد مهم در دین مسیحیت و از نظر مردم ارمنستان شخصی پاک و مقدس بوده است. در این روز تمامی کلیساهای شهر مراسم ویژه‌ای برگزار می‌کنند و دعا می‌خوانند. همچنین در مراکز شهر و مکان‌های مهم مانند میدان جمهوری ایروان با تدارکات ویژه و نمایش‌های مذهبی جلوه خاصی به شهر می‌دهند.

 

Massacres Armenian Day
Massacres Armenian Day

بیست و هشتم ژانویه (28 January) – روز شهدای جنگ آذربایجان

یکی از روزهای مهم و مناسبت‌هایی که اکثر مردم ارمنستان در آن شرکت می‌کنند، روز گرامیداشت شهدای کشتار جمعی در جنگ با آذربایجان و روز حمایت از پناهندگان ارامنه می‌باشد. در این روز که شباهتی به عزای عمومی در ایران دارد، اکثرمردم لباس‌های تیره می‌پوشند و برای دعا و ادای احترام به شهدایی که در راه کشورشان جان خود را از دست داده‌اند به کلیسا می‌روند.

 

تعطیلات و مناسبت‌های رسمی کشور ارمنستان
March 8 Women’s Day Armenia

هشتم مارچ (8 March) – روز زن

مناسبتی که در ایران و اکثر کشورهای جهان وجود دارد، روز گرامیداشت مقام زن است. روز هشتم مارچ در ارمنستان روز زن نام دارد.  در این روز مردان به همسران خود هدیه می‌دهند. همچنین مردان ارمنی سعی می‌کنند وقت بیشتری را در این روز با همسران خود بگذرانند. اگر در روز زن در ایروان باشید، متوجه تغییراتی در کوچه و خیابان‌های شهر خواهید شد. به طوری که بیشتر از همیشه صدای موسیقی و آواز به گوش می‌رسد. روز زن در ارمنستان و سایر کشورهای جهان ۸ مارچ است. می‌توان گفت یک روز بین‌المللی به نام خانم‌هاست. پیشنهاد می‌کنیم از مقاله ۱۰۰ عکس شگفت‌انگیز ارمنستان دیدن نمایید.

 

Motherhood Beauty Day Armenia
Motherhood Beauty Day Armenia

هفتم آپریل (7 April) – روز مادران و روز زیبایی

روز مادر در تمام کشورهای جهان وجود دارد. در این روز از جایگاه ویژه مادر در خانواده و نقش بنیادی وی در تربیت فرزندان تقدیر می‌گردد. کشور ارمنستان هم از این قاعده مستثنی نیست و روز هفتم آپریل را به عنوان روز مادر و روز زیبایی در تقویم رسمی خود ثبت کرده است. بنابراین روز مادر از تعطیلات و مناسبت‌های رسمی مهم کشور ارمنستان است.

 

تعطیلات و مناسبت‌های رسمی کشور ارمنستان
Armenian Genocide Remembrance Day

بیست و چهارم آپریل (24 April) – روز یادبود قتل عام ارامنه

پیش از هرچیز باید بگویم عکس بالا در کشور ارمنستان نیست بلکه در شهر تهران می‌باشد. این مراسم توسط ارامنه ساکن ایران برگزار شده است. بیست و چهارم آپریل روز بزرگداشت قتل عام ارامنه است که اولین بار توسط بازماندگان نسل‌کشی ارمنی‌ها سال ۱۹۱۹ در کلیسای تثلیث مقدس شهر استانبول ترکیه سازماندهی و برگزار گردید. در سال ۱۹۸۸ میلادی جمهوری سوسیالیستی ارمنستان و اتحاد جماهیر شوروی روز ۲۴ آپریل را به عنوان روز ملی بزرگداشت نسل‌کشی ارمنی‌ها به رسمیت شناخت. نسل‌کشی ارامنه که به نام هولوکاست ارمنی نیز نامبرده می‌شود، واقعه‌ای بود که در دوران جنگ جهانی اول اتفاق افتاد و موجب مرگ یک و نیم میلیون از مردان جنگجوی ارمنی شد. این قتل عام توسط دولتمردان عثمانی در سرزمین‌های تحت کنترل امپراتوری عثمانی در سال ۱۹۱۵ اتفاق افتاد.

 

International Workers Day Armenia
International Workers Day Armenia

یکم مه (1 May) – روز بین‌المللی کارگر

روز بین‌المللی کارگر در اکثر کشورهای جهان من جمله کشور ارمنستان به ثبت رسیده است. در این روز دولت به کارگران کشور خود هدایایی به پاس زحمات آن‌ها اهداء می‌کند. روز بین المللی کارگر در ارمنستان شاهد اتفاق خاص و یا مراسمی در خیابان‌ها نبودیم و اگر تلویزیون تماشا نکنید، شاید اصلا متوجه نشوید که روز کارگر است!

 

Country Keeper's Day Armenia
Country Keeper’s Day Armenia

هشتم مه (8 May) – روز سربازان و محافظان کشور

روز هشتم مه در تقویم ارمنی به نام روز محافظان کشور ارمنستان است. منظور سربازانی هستند که در مرزها و ارتش ارمنستان خدمت می‌کنند. این روز را دولت ارمنستان به سربازان ارتش خود اختصاص داد و پس از استقلال ارمنستان و جدا شدن از اتحاد جماهیر شوروی این روز به نام محافظان کشور نام‌گذاری گردید.

 

Victory and Peace Day Armenia
Victory and Peace Day Armenia

نهم مه (9 May) – روز پیروزی و صلح ارمنستان

قبل از هرچیز باید بگویم شهر شوشی بزرگ‌ترین شهر در استان قره باغ است و محل اختلاف و درگیری‌های رُخ داده میان مردم ارمنستان و آذربایجان برای تصاحب این سرزمین می‌باشد که تا به امروز نیز ادامه دارد. در تاریخ هشتم مه سال ۱۹۹۲ میلادی سربازان و نیروهای ارتشی ارمنستان توانستند شهر شوشی را از نیروهای نظامی آذربایجانی پس بگیرند. این یک موفقیت بزرگ برای کشور ارمنستان محسوب می‌گردد. به همین خاطر فردای آن روز یعنی نهم مه را تعطیل رسمی اعلام کردند و در تقویم ارمنی به نام روز پیروزی و صلح ارمنستان ثبت شد.

 

Family Day Armenia
Family Day Armenia

پانزدهم مه (15 May) – روز خانواده

در تقویم ارمنستان پانزدهم مه روز خانواده ارمنی است. طبق گفته رئیس‌ جمهور ارمنستان آرمن سرکیسیان (Armen Sarkissian) خانواده یک بنیاد مقدس است و باید برای آن احترام ویژه‌ای قائل شویم. در روز خانواده شاهد پیاده‌روی زوج‌های جوان به همراه فرزندان خود در پارک‌های ایروان هستیم. همچنین رستوران‌های شهر بیشتر از روزهای دیگر سال شلوغ و مملو از خانواده‌هاست.

 

Students and Youth Day Armenia
Students and Youth Day Armenia

شانزدهم مه (16 May) – روز جوان و دانش‌آموز

به مناسبت تاسیس دانشگاه دولتی ایروان در تاریخ ۱۶ مه، دولت ارمنستان این روز را به عنوان روز جوان و دانش‌آموز تصویب کرد. هرسال در این تاریخ برای دانش‌آموزان مراسمی در محل تحصیل آن‌ها برگزار می‌شود. در ایران روز دانش‌آموز ۱۳ آبان است و مراسمی مشابه برای دانش‌آموزان مدارس برگزار می‌شود. در ارمنستان ماه مه ماه پایانی برای دانش‌آموزان است و جشن روز دانش‌آموز سبب ایجاد انگیزه برای کسب نمرات عالی در پایان ترم می‌شود.

 

تعطیلات و مناسبت‌های رسمی کشور ارمنستان
Democratic Republic of Armenia Day

بیست و هشتم مه (28 May) – روز جمهوری دموکراتیک ارمنستان

روز بیست و هشتم مه در تقویم ارمنی به نام روز تأسیس جمهوری دموکراتیک ارمنستان در سال ۱۹۱۸ ثبت شده است. در تاریخ ۲۸ مه سال ۱۹۱۸ اولین مجلس مستقل کشور ارمنستان تشکیل شد و در اول اکتبر همان سال فعالیت خود را آغاز نمود. در این دولت هوهانس کاچازنونی (Hovhannes Kajaznuni) به عنوان نخست وزیر و آرام مانوکیان (Aram Manukian) به عنوان وزیر کشور معرفی شدند.

 

Protection of Children Day Armenia
Protection of Children Day Armenia

یکم ژوئن (1 June) – روز احترام به حقوق کودکان

از دیگر تعطیلات و مناسبت‌های رسمی کشور ارمنستان، روز کودک است. در کشورهای مختلف روزهای متفاوتی را به عنوان روز کودک اعلام کرده‌اند. سازمان ملل متحد روز ۲۰ نوامبر را روز جهانی کودک اعلام کرده است؛ اما کشور ارمنستان روز ۱ ژوئن را به عنوان روز کودک ثبت کرده و آن را جشن می‌گیرد. جالب است بدانید در نشست اتحادیه بین‌المللی دموکراتیک زنان در شهر پاریس، روز ۱ ژوئن به عنوان روز کودک اعلام شد و در شوروی روز کودک تاریخ ۲۰ نوامبر به ثبت رسید.

 

Memory of Repressed People Armenia
Memory of Repressed People Armenia

چهاردهم ژوئن (14 June) – روز گرامیداشت سرکوب‌شدگان ارمنی

روز چهاردهم ژوئن سال ۱۹۴۹ بیش از ۳۰۰۰ خانواده ارمنی به دلیل سرکوب شوروی مجبور به ترک سرزمین خود به مقصد آلتای (یکی از جمهوری‌های خودمختار روسیه) شدند. در طول تاریخ اتحاد جماهیر شوروی افراد زیادی قربانی انواع سرکوب‌های خشن شدند و ناچار به مناطق دیگر مهاجرت کردند. در ۱۴ ژوئن مردم ارمنستان جهت گرامیداشت قربانیان سرکوب سال ۱۹۴۹ مراسمی برگزار می‌کنند. این روز یکی از مهمترین تعطیلات و مناسبت‌های رسمی کشور ارمنستان است.

 

Constitution Day Armenia
Constitution Day Armenia

پنجم جولای (5 July) – روز قانون اساسی

روز پنجم جولای در سال ۱۹۹۵ به نام روز قانون اساسی ارمنستان نام‌گذاری شده است. (تعطیل رسمی)

 

Independence Day Armenia
Independence Day Armenia

بیست و یکم سپتامبر (21 September) – روز استقلال ارمنستان

مهم ترین اتفاق چند دهه اخیر برای کشور ارمنستان، استقلال و رهایی از سلطه شوروی است به همین علت روز استقلال ارمنستان که  در تقویم ارمنستان ۲۱ سپتامبر ثبت شده است. در این روز مردم زیادی با پرچم ارمنستان به خیابان‌ها می‌آیند و سالگرد استقلال وطن خود را جشن می‌گیرند. در تاریخ بیست و یکم سپتامبر سال ۱۹۹۱ کشور ارمنستان از اتحاد جماهیر شوروی جدا شد و به عنوان یک کشور مستقل برای خود ارتش و دولت تشکیل داد. ارمنستان تا به امروز توانسته مسیر موفقیت را با سرعت طی کند و به دور از وابستگی به  حیات خود ادامه دهد.

 

تعطیلات و مناسبت‌های رسمی ارمنستان
Teacher Day Armenia

پنجم اکتبر (5 October) – روز معلم

روز معلم در ارمنستان هر سال در ۵ اکتبر برگزار می‌شود. می‌توان گفت تمام کشورهای جهان یک روز به عنوان تقدیر از مقام معلم در تاریخ ملی خود دارند. در روز معلم، دانش‌آموزان هدایایی برای تقدیر از معلمان خود به مدرسه و دانشگاه می‌آورند و به آنها تقدیم می‌کنند. همچنین مراسمی برای تقدیر از معلمان در مدارس ارمنستان برگزار می‌گردد.

 

Translator Day Armenia
Translator Day Armenia

دومین دوشنبه اکتبر – روز مترجمان

از دیگر تعطیلات و مناسبت‌های رسمی ارمنستان می‌توان به روز مترجمان اشاره کرد. پس از اختراع الفبای ارمنی توسط مسروب ماشتوتس، برخی مترجمان ارمنی سعی در معرفی زبان و الفبای ارمنی به کشورهای دیگر داشتند که از نظر دولت ارمنستان این عمل شایسته تقدیر و تحسین بود. از این رو دولت ارمنستان دومین دوشنبه اکتبر را به نام روز مترجمان ثبت کرد. روز مترجمان در واقع به یکی از مهم‌ترین زمینه‌های فعالیت انسانی احترام می‌گذارد که انسان‌ها را قادر می‌سازد تا با همنوعان خود ارتباط برقرار کند و با تاریخ و فرهنگ دیگر افراد دنیا آشنا شود.

 

Victims of Earthquake Armenia
Victims of Earthquake Armenia

هفتم دسامبر (7 December) – روز زلزله‌زدگان (اسپیتاک)

زمین لیرزه اسپیتاک ارمنستان در تاریخ هفتم دسامبر سال ۱۹۸۸ میلادی (۱۶ آذر ۱۳۶۷) ساعت ۷:۴۱ صبح به وقوع پیوست. طبق آمار رسمی دولت ارمنستان، این زلزله ۶/۷ ریشتر بود. زمین لرزه اسپیتاک حدود ۲۵ هزار نفر کشته و بیشتر از ۲۰ هزار زخمی به جای گذاشت. همچنین افرادی که سالم ماندند اما خانه خود را از دست دادند حدود پانصد هزار نفر اعلام شده است. هرسال در تاریخ هفتم دسامبر مراسمی جهت یادبود کشته شدگان زلزله اسپیتاک برگزار می‌شود.

 

Condemning Preventing Genocides Armenia
Condemning Preventing Genocides Armenia

نهم دسامبر (9 December) – روز سازمان ملل متحد و مبارزه با نسل‌کُشی

یکی از تعطیلات و مناسبت‌های رسمی ارمنستان روز نهم دسامبر است. روز نهم دسامبر توسط سازمان ملل متحد به روز پیشگیری و محکومیت نسل کشی اعلام شده است. همان طور که ذکر شد ۲۴ آپریل واقعه نسل‌کشی ارامنه اتفاق افتاد. از این رو دولت ارمنستان نهم دسامبر را به طور رسمی در تقویم ارمنستان روز مبارزه با نسل‌کشی ثبت کرده است.

همچنین بخوانید: آشنایی با تاریخچه کشور ارمنستان
4.8/5 - (75 امتیاز)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: armenik

همیشه آرزو داشتم تا یک مرجع فارسی زبان جهت معرفی ابعاد مختلف کشور ارمنستان می بود تا هیچ گونه ابهامی برای گردشگران و افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند باقی نماند. این آرزو اکنون "آرمنیک" نام دارد. جهت ارائه بهتر خدمات می توانید نظرات خود را برای ما بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *