تعطیلات و مناسبت های رسمی ارمنستان 2022

Public holidays in Armenia

کشور ارمنستان مانند تمام کشور های جهان دارای مناسبت های رسمی مختص خود است و برخی از روزهای تقویم سال را  تعطیلات رسمی اعلام کرده است، با شناخت بیشتر آن ها متوجه می شویم که برخی از مناسبت های کشور ارمنستان مشابه مناسبت های کشور ایران است و در برخی موارد کاملا متفاوت می باشد.

در این مقاله قصد داریم با تعطیلات و مناسبت های رسمی کشور ارمنستان آشنا شویم و تک تک آن ها را بطور کامل بررسی کنیم. اگر قصد سفر به کشور ارمنستان را دارید بهتر است درباره این کشور اطلاعات مفیدی کسب نمایید، این مقاله که برای اولین بار در ایران و به زبان فارسی منتشر می شود قصد دارد تا شما را با فرهنگ ارمنی و مناسبت های رسمی این کشور آشنا کند. با آرمنیک همراه باشید و نظرات ارزشمند خود را در انتهای مقاله برای ما ارسال کنید.

لازم به ذکر است که مناسبت های رسمی کشور ارمنستان به تاریخ میلادی ذکر خواهند شد و به دلیل اینکه معادل تاریخ شمسی و میلادی در سال های کبیسه یک روز متغییر است، شما می توانید جهت آگاهی از معادل تاریخ شمسی آن به تقویم سال مراجعه نمایید.

New Year Day Armenia
New Year Day Armenia

اول و دوم ژانویه (1–2 January) – جشن سال نو

اولین و مهم ترین مناسبت رسمی در کشور ارمنستان جشن سال نو است. جالب است بدانید کشور ارمنستان اولین کشور مسیحی جهان است و مردم ارمنستان افراد معتقدی هستند از این رو جشن سال نو هر سال با شکوه تر از سال گذشته برگزار می شود. در بسیاری از کشور ها مانند ارمنستان جشن سال نو در شب 31 دسامبر (آخرین روز از سال میلادی) آغاز می شود و تا 5 ژانویه ادامه می یابد.

جشن سال نو در ارمنستان با آداب رسوم مختص خود برگزار می شود که برخی آن ها عبارتند از: آتش بازی و جشن های خیابانی، حضور بابانوئل ها در خیابان، اهدای کادو از طرف والدین به فرزندان، چراغانی کردن خیابان های شهر، پختن غذاهای مخصوص سال نو و انواع کباب برای پذیرایی از میهمانان و … که حال هوای شهر را عوض کرده و حیاتی دوباره به آن می بخشد.

مطالب مفید پیشنهادی
نگاهی بر وضعیت اقتصادی کشور ارمنستان

همانطور که در کشورمان به هنگام تحویل سال نو دعای مخصوص سال تحویل خوانده می شود، در کشور ارمنستان نیز به هنگام تحویل سال و فرا رسیدن سال جدید میلادی دعای خاصی خوانده می شود که مضمون آن آرزوی سلامتی، موفقیت و صلح برای همگان می باشد. بدون شک می توان گفت مهم ترین بخش و آداب سال نو در ارمنستان میز غذا است بطوری که خانواده ها چه غنی و چه فقیر برای چیدن میز غذا در این ایام خساست به خرج نمی دهند و حتی حقوق یک ماه خود را صرف خرید بهترین مواد غذایی و تدارک لذیذ ترین غذاهای ارمنی می کنند. خانواده هایی که نسبتا فقیر و درآمد اندکی دارند از چند ماه قبل شروع به پس انداز پول برای جشن سال نو می کنند و بهترین غذاها و لباس ها را برای خود و افراد خانواده تدارک می بینند، در نهایت باید همه چیز عالی باشد و هرسال بهتر از سال قبل جشن سال نو برگزار گردد. اگر قصد سفر به کشور ارمنستان را دارید پیشنهاد می کنیم از مقاله نقشه کشور ارمنستان دیدن فرمایید.

Christmas in Yerevan Armenia
Christmas in Yerevan Armenia

سوم تا پنجم ژانویه (3–5 January) – تعطیلات قبل از کریسمس

همانطور که می دانیم ششم ژانویه روز میلاد حضرت مسیح و روز کریسمس می باشد، از لحظه تحویل سال نو میلادی تا روز کریسمس را تعطیلات کریسمس می نامند و در کشور ارمنستان مانند تمام کشور های مسیحی جهان این روزها را تعطیل رسمی دانسته اند و در این مدت ادارات و کارخانجات تعطیل هستند و فرصت مناسبی است تا خانواده ها در کنار هم باشند یا به مسافرت بروند.

اگر در در تعطیلات کریسمس در ایروان باشید متوجه زیبایی دوچندان این شهر نسبت به روزهای دیگر خواهید شد. در مدت تعطیلات کریسمس در شهر ایروان درخت های زیبایی در خیابان ها هستند که بخشی از دکوراسیون جشن کریسمس به حساب می آیند و مهم ترین و بزرگترین درخت کریسمس را می توانید در مرکز شهر ایروان و میدان جمهوری بیابید، در کنار این درخت کنسرت ها و مراسم های زیادی برگزار می شوند که تماشای آن ها خالی از لطف نیست.

مطالب مفید پیشنهادی
لوکس ترین هتل های پنج ستاره ارمنستان 2022

 

Christmas Holidays Armenia
Christmas Holidays Armenia

ششم ژانویه (6 January) – کریسمس و میلاد حضرت مسیح

پس از تعطیلات 5 روزه کریسمس، در ششم ژانویه هر سال مهم ترین مناسبت مذهبی سال قرار دارد و آن هم روز کریسمس و زادروز حضرت مسیح می باشد. روز کریسمس در ارمنستان را می توان نقطه اوج جشن و سرور دانست چرا که مردم ارمنستان نسبت به دین مسیحیت اعتقادات محکمی داشته و همانطور که گفته شد اولین کسانی که مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور قرار دادند مردم ارمنستان بودند.

برخی کشور ها 25 دسامبر را روز کریسمس می دانند و آن را جشن می گیرند ولی ارمنستان از این قاعده پیروی نمی کند و تنها ششم ژانویه را برای میلاد مسیح جشن می گیرد. روز کریسمس در ارمنستان همراه با یک مراسم به نام “برکت آب” می باشد که در کلیساهای مختلفی برگزار می گردد، در این مراسم دعاهای خاصی برای آن روز خوانده می شود و به اصطلاح مسیح را تعمید می دهند. جالب است بدانید در برخی از کشور های جهان ششم ژانویه را به عنوان «کریسمس قدیمی» یا «کریسمس کوچک» می شناسند و 25 دسامبر را جشن می گیرند.

 

Armenia Army Day
Armenia Army Day

بیست و هشتم ژانویه (28 January) – روز ارتش

روز ارتش در هر کشوری یک روز خاص برای دولت و ملت است و با نمایش رژه های خیابانی قدرت نظامی یک کشور به نمایش گذاشته می شود. ارتش کشور ارمنستان در تاریخ 28 ژانویه 1992 توسط حکم رئیس جمهور وقت، لوون ترپلسویان چند ماه پس از اعلام استقلال و جداشدن از اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت، پس از آن در سال 2001 میلادی روز ارتش به عنوان یک مناسبت مهم از طرف دولت و رئیس جمهور رابرت کوچریان به عنوان یک روز تعطیل شناخته شد.

 

Mother Language Day Armenia
Mother Language Day Armenia

بیست و یکم ژانویه (21 January) – روز زبان مادری

زبان ارمنی که در گذشته به آن هایرن نیز می گفتند زیر مجموعه زبان های هند و اروپایی است و خط ارمنی توسط فردی به نام مسروب ماشتوتس خلق شده که در ایروان یکی از خیابان مهم به نام این فرد نامگذاری شده همچنین مجسمه مسروب ماشتوتس را می توانید در ورودی موزه ماتناداران ایروان که موزه خط و نسخ ملی ارمنستان است بیابید. این موزه یکی از جاذبه های گردشگری مهم ایروان است و در ساعات کاری می توانید از این مکان بازدید کنید. روز 21 فوریه به نام روز زبان مادری ارمنستان نام گذاری شده است.

مطالب مفید پیشنهادی
معرفی بیمارستان ها و مراکز درمانی ارمنستان

 

Celebrating Easter in Armenia
Celebrating Easter in Armenia

هشتمین پنجشنبه قبل از عید پاک (روز سنت واردانیانس)

یکی از مراسم مذهبی در کشور ارمنستان هشت روز قبل از عید پاک و به مناسبت بزرگداشت سنت واردانیانس (Saint Vardanians) برگزار می گردد، که یکی از افراد مهم در دین مسیحیت که از نظر مردم ارمنستان شخصی پاک و مقدس بوده است. در این روز تمامی کلیساهای شهر مراسم ویژه ایی برگزار می کنند و دعا می خوانند، همچنین در مراکز شهر و مکان های مهم مانند میدان جمهوری ایروان با تدارکات ویژه و نمایش های مذهبی جلوه خاصی به شهر می دهند.

 

Massacres Armenian Day
Massacres Armenian Day

بیست و هشتم ژانویه (28 January) – روز شهدای جنگ آذربایجان

یکی از روزهای مهم و مناسبت هایی که اکثر مردم ارمنستان در آن شرکت می کنند، روز گرامیداشت شهدای کشتار جمعی در جنگ با آذربایجان و روز حمایت از پناهندگان ارامنه می باشد. در این روز که شباهتی به عزای عمومی در ایران دارد، اکثرمردم لباس های تیره می پوشند و برای دعا و ادای احترام به شهدایی که در راه کشورشان جان خود را از دست داده اند به کلیسا می روند.

 

March 8 Women's Day Armenia
March 8 Women’s Day Armenia

هشتم مارچ (8 March) – روز زن

مناسبتی که در ایران و اکثر کشور های جهان وجود دارد، روز گرامیداشت مقام زن می باشد. روز هشتم مارچ در ارمنستان روز زن نام دارد و در این روز مردان به همسران خود هدیه می دهند، همچنین مردان ارمنی سعی می کنند وقت بیشتری را در این روز با همسران خود بگذرانند. اگر در روز زن در ایروان باشید، متوجه تغییراتی در کوچه و خیابان های شهر خواهید شد بطوریکه بیشتر از همیشه صدای موسیقی و آواز به گوش می رسد. روز زن در ارمنستان و سایر کشورهای جهان 8 مارچ است که می توان گفت یک روز بین المللی به نام خانم ها است. پیشنهاد می کنیم از مقاله 100 عکس شگفت انگیز ارمنستان دیدن نمایید.

مطالب مفید پیشنهادی
10 غذای خوشمزه در کشور ارمنستان 2022

 

Motherhood Beauty Day Armenia
Motherhood Beauty Day Armenia

هفتم آپریل (7 April) – روز مادران و روز زیبایی

روز مادر در تمام کشورهای جهان وجود دارد و در این روز از جایگاه ویژه مادر در خانواده و نقش بنیادی وی در تربیت فرزندان تقدیر می گردد، کشور ارمنستان هم از این قاعده مستثنی نیست و روز هفتم آپریل را به عنوان روز مادر و روز زیبایی در تقویم رسمی خود ثبت کرده است.

 

Armenian Genocide Remembrance Day
Armenian Genocide Remembrance Day

بیست و چهارم آپریل (24 April) – روز یادبود قتل عام ارامنه

پیش از هرچیز باید بگویم عکس بالا در کشور ارمنستان نیست بلکه در شهر تهران می باشد، این مراسم توسط ارامنه ساکن ایران برگزار شده است. بیست و چهارم آپریل روز بزرگداشت قتل عام ارامنه است که اولین بار توسط بازماندگان نسل کشی ارمنی ها سال 1919 در کلیسای تثلیث مقدس شهر استانبول ترکیه سازماندهی و برگزار گردید.در سال 1988 میلادی جمهوری سوسیالیستی ارمنستان و اتحاد جماهیر شوروی روز 24 آپریل را به عنوان روز ملی بزرگداشت نسل کشی ارمنی ها ره رسمیت شناخت. نسل کشی ارامنه که به نام هولوکاست ارمنی نیز نامبرده می شود، واقعه ایی بود که در دوران جنگ جهانی اول اتفاق افتاد و موجب مرگ یک و نیم میلیون از مردان جنگجوی ارمنی شد، این قتل عام توسط دولتمردان عثمانی در سرزمین های تحت کنترل امپراتوری عثمانی در سال 1915 اتفاق افتاد.

 

International Workers Day Armenia
International Workers Day Armenia

یکم مه (1 May) – روز بین المللی کارگر

روز بین المللی کارگر در اکثر کشورهای جهان من جمله کشور ارمنستان به ثبت رسیده است و در این روز دولت به کارگران کشور خود هدایایی به پاس زحمات آن ها اهداء می کند. روز بین المللی کارگر در ارمنستان شاهد اتفاق خاص و یا مراسمی در خیابان ها نبودیم و اگر تلویزیون تماشا نکنید شاید اصلا متوجه نشوید که روز کارگر است!

 

Country Keeper's Day Armenia
Country Keeper’s Day Armenia

هشتم مه (8 May) – روز سربازان و محافظان کشور

روز هشتم مه در تقویم ارمنی به نام روز محافظان کشور ارمنستان ثبت شده است و منظور سربازانی هستند که در مرزها و ارتش ارمنستان خدمت می کنند. این روز را دولت ارمنستان به سربازان ارتش خود اختصاص داده و پس از استقلال ارمنستان و جدا شدن از اتحاد جماهیر شوروی این روز به نام محافظان کشور نام گذاری گردید.

مطالب مفید پیشنهادی
۵۰ نکته شگفت انگیز قبل سفر به ارمنستان 2022

 

Victory and Peace Day Armenia
Victory and Peace Day Armenia

نهم مه (9 May) – روز پیروزی و صلح ارمنستان

قبل از هرچیز باید بگویم شهر شوشی بزرگترین شهر در استان قره باغ است و محل اختلاف و درگیری های رخ داده میان مردم ارمنستان و آذربایجان برای تصاحب این سرزمین می باشد که تا به امروز نیز ادامه داشته است. در تاریخ هشتم مه سال 1992 میلادی سربازان و نیروهای ارتشی ارمنستان توانستند شهر شوشی را از نیروهای نظامی آذربایجانی پس بگیرند و یک موفقیت بزرگ برای کشور ارمنستان محسوب می گردد، به همین خاطر فردای آن روز یعنی نهم مه را تعطیل رسمی اعلام کردند و در تقویم ارمنی به نام روز پیروزی و صلح ارمنستان ثبت شده است.

 

Family Day Armenia
Family Day Armenia

پانزدهم مه (15 May) – روز خانواده

در تقویم ارمنستان پانزدهم مه روز خانواده ارمنی ثبت شده است و طبق گفته رئیس جمهور ارمنستان آرمن سرکیسیان (Armen Sarkissian) خانواده یک بنیاد مقدس است و باید برای آن احترام ویژه ایی قائل شویم. در روز خانواده شاهد پیاده روی زوج های جوان به همراه فرزندان خود در پارک های ایروان بودیم همچنین رستوران های شهر بیشتر از روزهای دیگر سال شلوغ و مملوء از خانواده ها بود.

 

Students and Youth Day Armenia
Students and Youth Day Armenia

شانزدهم مه (16 May) – روز جوان و دانش آموز

به مناسبت تاسیس دانشگاه دولتی ایروان در تاریخ 16 مه، دولت ارمنستان این روز را به عنوان روز جوان و دانش آموز تصویب کرد و هرسال در این تاریخ برای دانش آموزان مراسمی در محل تحصیل آن ها برگزار می شود. در ایران روز دانش آموز 13 آبان است و مراسمی مشابه برای دانش آموزان مدارس برگزار می شود. در ارمنستان ماه مه ماه پایانی برای دانش آموزان است و جشن روز دانش آموز سبب ایجاد انگیزه برای کسب نمرات عالی در پایان ترم می شود.

 

Democratic Republic of Armenia Day
Democratic Republic of Armenia Day

بیست و هشتم مه (28 May) – روز جمهوری دموکراتیک ارمنستان

روز بیست و هشتم مه در تقویم ارمنی به نام روز تاسیس جمهوری دموکراتیک ارمنستان در سال 1918 ثبت شده است، در تاریخ 28 مه سال 1918 اولین مجلس مستقل کشور ارمنستان تشکیل شد و در اول اکتبر همان سال فعالیت خود را آغاز نمود. در این دولت هوهانس کاچازنونی (Hovhannes Kajaznuni) به عنوان نخست وزیر و آرام مانوکیان (Aram Manukian) به عنوان وزیر کشور معرفی شدند.

مطالب مفید پیشنهادی
معرفی برترین مراکز خرید در ارمنستان 2022

 

Protection of Children Day Armenia
Protection of Children Day Armenia

یکم ژوئن (1 June) – روز احترام به حقوق کودکان

در کشور های مختلف روزهای متفاوتی را به عنوان روز کودک اعلام کرده اند، سازمان ملل متحد روز 20 نوامبر را روز جهانی کودک اعلام کرده است اما کشور ارمنستان روز 1 ژوئن را به عنوان روز کودک ثبت کرده و آن را جشن می گیرد. جالب است بدانید در نشست اتحادیه بین المللی دموکراتیک زنان در شهر پاریس، روز 1 ژوئن به عنوان روز کودک اعلام شد و در شوروی روز کودک تاریخ 20 نوامبر به ثبت رسیده است.

 

Memory of Repressed People Armenia
Memory of Repressed People Armenia

چهاردهم ژوئن (14 June) – روز گرامیداشت سرکوب شدگان ارمنی

روز چهاردهم ژوئن سال 1949 بیش از 3000 خانواده ارمنی به دلیل سرکوب شوروی مجبور به ترک سرزمین خود به مقصد آلتای (یکی از جمهوری های خودمختار روسیه) شدند، در طول تاریخ اتحاد جماهیر شوروی افراد زیادی شاید بتوان گفت میلیون ها نفر قربانی انواع سرکوب های خشن شدند و ناچار به مناطق دور افتاده مهاجرت کردند. در 14 ژوئن مردم ارمنستان جهت گرامیداشت قربانیان سرکوب سال 1949 مراسمی برگزار می کنند.

 

Constitution Day Armenia
Constitution Day Armenia

پنجم جولای (5 July) – روز قانون اساسی

روز پنجم جولای در سال 1995 به نام روز قانون اساسی ارمنستان نام گذاری شده است. (تعطیل رسمی)

 

Independence Day Armenia
Independence Day Armenia

بیست و یکم سپتامبر (21 September) – روز استقلال ارمنستان

مهم ترین اتفاق چند دهه اخیر برای کشور ارمنستان، استقلال و رهایی از سلطه شوروی است به همین علت روز استقلال ارمنستان که  در تقویم ارمنستان 21 سپتامبر ثبت شده است، در این روز مردم زیادی با پرچم ارمنستان به خیابان ها می آیند و سالگرد استقلال وطن خود را جشن می گیرند. در تاریخ بیست و یکم سپتامبر سال 1991 کشور ارمنستان از اتحاد جماهیر شوروی جدا شد و به عنوان یک کشور مستقل برای خود ارتش و دولت تشکیل داد، تا به امروز توانسته مسیر موفقیت را با سرعت طی کند و به دور از وابستگی به  حیات خود ادامه دهد.

مطالب مفید پیشنهادی
راهنمای اجاره و خرید ملک در ارمنستان 2022

 

Teacher Day Armenia
Teacher Day Armenia

پنجم اکتبر (5 October) – روز معلم

روز معلم در ارمنستان هر سال در 5 اکتبر جشن گرفته می شود و می توان گفت تمام کشورهای جهان یک روز به عنوان تقدیر از مقام معلم در تاریخ ملی خود دارند. در روز معلم، دانش آموزان هدایایی برای تقدیر از معلمان خود به مدرسه و دانشگاه می آورند و به آن ها تقدیم می کنند، همچنین مراسمی برای تقدیر از معلمان در مدارس ارمنستان برگزار می گردد.

 

Translator Day Armenia
Translator Day Armenia

دومین دوشنبه اکتبر – روز مترجمان

پس از اختراع الفبای ارمنی توسط مسروب ماشتوتس، برخی مترجمان ارمنی سعی در معرفی زبان و الفبای ارمنی به کشورهای دیگر داشتند که از نظر دولت ارمنستان این عمل شایسته تقدیر و تحسین بود، از این رو دولت ارمنستان دومین دوشنبه اکتبر را به نام روز مترجمان ثبت کرد. روز مترجمان در واقع به یکی از مهم ترین زمینه های فعالیت انسانی احترام می گذارد که انسان ها را قادر می سازد تا با هم نوعان خود ارتباط برقرار کند و با تاریخ و فرهنگ دیگر افراد دنیا آشنا شود.

 

Victims of Earthquake Armenia
Victims of Earthquake Armenia

هفتم دسامبر (7 December) – روز زلزله زدگان (اسپیتاک)

زمین لیرزه اسپیتاک ارمنستان در تاریخ هفتم دسامبر سال 1988 میلادی (16 آذر 1367) ساعت 7:41 صبح به وقوع پیوست که طبق آمار رسمی دولت ارمنستان، این زلزله 6.7 ریشتر بود. زمین لرزه اسپیتاک حدود 25 هزار نفر کشته و بیشتر از 20 هزار زخمی به جای گذاشت، همچنین افرادی که سالم ماندند اما خانه خود را از دست دادند حدود پانصد هزار نفر اعلام شده است. هرسال در تاریخ هفتم دسامبر مراسمی جهت یادبود کشته شدگان زلزله اسپیتاک برگزار می شود.

 

Condemning Preventing Genocides Armenia
Condemning Preventing Genocides Armenia

نهم دسامبر (9 December) – روز سازمان ملل متحد و مبارزه با نسل کشی

روز نهم دسامبر توسط سازمان ملل متحد به روز پیشگیری و محکومیت نسل کشی اعلام شده است و همانطور که ذکر شد 24 آپریل واقعه نسل کشی ارامنه اتفاق افتاد از این رو دولت ارمنستان نهم دسامبر را بطور رسمی در تقویم ارمنستان روز مبارزه با نسل کشی ثبت کرده است.

4.8/5 - (73 امتیاز)
buy telegram members - شراء متابعين انستقرام

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: armenik

همیشه آرزو داشتم تا یک مرجع فارسی زبان جهت معرفی ابعاد مختلف کشور ارمنستان می بود تا هیچ گونه ابهامی برای گردشگران و افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند باقی نماند. این آرزو اکنون "آرمنیک" نام دارد. جهت ارائه بهتر خدمات می توانید نظرات خود را برای ما بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.