تحصیل در دانشگاه های معتبر ارمنستان 2022

Studying at the universities of Armenia

تحصیل در ارمنستان یکی از آسان ترین و کم هزینه ترین شیوه های اخذ اقامت موقت ارمنستان است که سعی داریم در این مقاله بطور کامل به آن بپردازیم و در نهایت بهترین دانشگاه های ایروان را از نظر رنکینگ جهانی و هزینه های تحصیلی مورد بررسی قرار دهیم. اگر به تازگی دوره متوسطه را تمام کرده اید و میخواهید در یک کشور خارجی ادامه تحصیل دهید حتما این مقاله را تا انتها بخوانید. یکی از مهم ترین سوالات کاربران سایت آرمنیک از پرسنل شرکت مسائل مربوط به ادامه تحصیل و شرایط ثبت نام در دانشگاه های ارمنستان بود، از این رو تصمیم گرفتیم یک مقاله جامع در مورد این مبحث منتشر کنیم و به تمامی سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم، پس با آرمنیک همراه باشید و نظرات ارزشمند خود را برای ما ارسال نمایید.

بهترین دانشگاه های ارمنستان در پایتخت این کشور یعنی شهر ایروان قرار دارند و اکثر آن ها در زمان کمونیستی ساخته شده اند. بهترین دانشگاه ارمنستان بر اساس رنکینگ جهانی دانشگاه دولتی ایروان (Yerevan State University) است که ظرفیت آن 12 هزار دانشجو میباشد و بهترین اساتید ارمنی در این دانشگاه مشغول تدریس هستند.

Conditions for studying at the University of Armenia
Conditions for studying at the University of Armenia

شرایط تحصیل در دانشگاه های ارمنستان

تحصیل در کشور ارمنستان به دلیل نزدیک بودن به ایران مورد توجه بسیاری از افراد متقاضی قرار گرفته از طرفی دانشگاه های ارمنستان به دلیل سطح علمی بالا و اساتید سرشناس میتواند گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل باشد اما قبل از هرچیز باید شرایط تحصیل در این کشور را مورد بررسی قرار داده و اطلاعات خود را بالا ببریم چرا که مسئله تحصیل میتواند مسیر زندگی هر فردی را  به کلی تغییر دهد و مسلماً یک عامل تاثیر گذار در آینده شغلی خواهد بود.

جالب است بدانید طبق آمار گرفته شده نزدیک به 3 هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه های ارمنستان مشغول تحصیل هستند و تعداد آن ها روز به روز در حال افزایش است. یکی از مهم ترین مسائل تحصیل بدون شک هزینه و شهریه دانشگاه است که در این مورد باید بگوییم ارمنستان نسبت به ایران و کشور هایی مانند گرجستان، ترکیه، دبی و … ارزان تر و شرایط برای اقامت مهیا تر است. رشته های هنر و موسیقی محبوب ترین رشته های تحصیلی در ارمنستان هستند و به دلیل کیفیت بالای تدریس توسط اساتید مجرب همواره متقاضیان زیادی دارند.

کشور ارمنستان به دلیل نزدیک بودن به ایران، هزینه های زندگی ارزان تر، شباهت های چشمگیر فرهنگ ارمنی با فرهنگ ایرانی، آب و هوای مناسب، مدرک تحصیلی معتبر، عدم نیاز به ویزا و لغات مشابه فراوان میان زبان ارمنی و زبان فارسی برای تحصیل میتواند گزینه بسیار خوبی باشد اما در نقطه مقابل عدم اعطای تابعیت ارمنستان، شرایط دشوار برای دریافت بورسیه تحصیلی و کیفیت پایین زندگی نسبت به کشور های اروپایی از معایب تحصیل در ارمنستان میباشد.

مطالب مفید پیشنهادی
تعطیلات و مناسبت های رسمی ارمنستان 2022

یکی از نکات مهم که باید به آن توجه کنید این است که تحصیل در کشور ارمنستان برخلاف کشور هایی مانند آلمان، اتریش و … رایگان نیست و باید برای هر ترم دانشگاه شهریه بپردازید که در ادامه هزینه های تحصیل در این کشور را بررسی خواهیم کرد. کشورهای اروپایی و آمریکا برای محصلان خارجی مزایای وسوسه کننده ایی دارند که از مهم ترین آن ها میتوان به اقامت، یافتن شغل مرتبط با رشته تحصیلی و در نهایت تابعیت کشور مورد نظر اشاره کرد اما در ارمنستان دانشجویان خارجی تنها قادر به اخذ اقامت تحصیلی هستند و تابعیت ارمنستان به آن ها تعلق نخواهد گرفت از این رو برای تحصیل در ارمنستان باید از قبل قید تابعیت را بزنید اما این تمام ماجرا نیست و میتوانید مزایای آن را به معایب اش ترجیح داده و در یک کشور ارزان، نزدیک و آرام مشغول تحصیل شوید.

برای ثبت نام در دانشگاه های ارمنستان چه مدارکی نیاز است؟

 1. عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد
 2. گواهی سلامت و آزمایشات پزشکی
 3. عکس پرسنلی با لباس مناسب و بدون آرایش
 4. آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات ترجمه شده
 5. اصل و کپی مدارک شناسایی به همراه ترجمه انگلیسی (شناسنامه، کارت ملی و …)
The cost of studying in Armenia
The cost of studying in Armenia

هزینه تحصیل در کشور ارمنستان

شهریه دانشگاه های ارمنستان به نسبت کشورهای دیگر ارزان تر بوده و هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر بومی نسبتاً مناسب است. طبق آمار رسمی شهریه دانشگاه های ایروان عددی بین 1,800 تا 6,000 دلار بصورت سالانه میباشد که این میزان با رشته و مقطع تحصیلی ارتباط دارد. طبق آمار سایت HSBC میانگین هزینه تحصیل در ارمنستان سالانه 2,430 دلار است و هزینه های زندگی یک دانشجو سالانه 5420 دلار میباشد. جالب است بدانید گران ترین کشور دنیا برای تحصیل استرالیا میباشد بطوری که میانگین هزینه تحصیل یک دانشجو 25,370 دلار و میانگین هزینه زندگی 13,140 دلار در سال است.طبق گفته وزارت آموزش و پرورش ارمنستان، در شهر ایروان جمعاً 16 دانشگاه دولتی، 35 دانشگاه خصوصی و چندین دانشگاه تحت نظر کشورهای خارجی وجود دارد که از آن ها میتوان به دانشگاه روسی-ارمنی، دانشگاه آمریکایی ارمنستان و دانشگاه فرانسه اشاره نمود.

در جداول زیر هزینه های تحصیل در ارمنستان را بر اساس رشته و مقطع تحصیلی جهت سهولت در خواندن و مقایسه دسته بندی کردیم، شایان ذکر است مقادیر آورده شده بصورت حدودی بوده و بدون مخارج جانبی مثل بیمه، کتاب درسی و … برای مدت یک سال تحصیل دانشجو محاسبه گردیده است.

جدول هزینه ها بر اساس رشته تحصیلی

ردیفعنوان رشتهمعادل دلار (USD)معادل درام (AMD)
1مهندسي عمران و معماري1,000 تا 1,500485,000 تا 728,600
2دوره تخصص پزشکی5,000 تا 6,0002,428,600 تا 2,914,400
3پزشکی عمومی3,000 تا 4,0001,457,200 تا 1,942,900
4دندان پزشکی4,500 تا 5,0002,185,800 تا 2,428,700
5زبان و ادبیات900 تا 1,200437,150 تا 582,900
6دارو سازی3,000 تا 3,5001,457,200 تا 1,700,100
7کشاورزی2,000 تا 2,500971,450 تا 1,214,300
8هنر2,300 تا 3,0001,117,200 تا 1,457,200
مطالب مفید پیشنهادی
راهنمای اجاره و خرید ملک در ارمنستان 2022

جدول هزینه ها بر اساس مقطع تحصیلی

ردیفمقطع تحصیلیمعادل دلار (USD)معادل درام (AMD)
1کارشناسی1,200 تا 3,000582,800 تا 1,457,200
2کارشناسی ارشد1,800 تا 4,000874,300 تا 1,942,900
3دکترا2,500 تا 5,0001,214,300 تا 2,428,600
Value University degree of Armenia
Value University degree of Armenia

اعتبار مدراک دانشگاهی کشور ارمنستان

یکی از مهم ترین شاخص های انتخاب یک دانشگاه جهت ادامه تحصیل اعتبار مدرک آن میباشد از این رو در این بخش میخواهیم اعتبار مدارک دانشگاهی ارمنستان را ارزیابی کنیم. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد بهترین و معتبرترین دانشگاه ارمنستان، دانشگاه دولتی ایروان است که شامل رشته های ریاضیات، فیزیک، شیمی، جغرافیا، اقتصاد، مدیریت و … بوده و رتبه این دانشگاه در دنیا 954 میباشد، مدرک دانشگاه دولتی ایروان تا مقطع دکترا مورد قبول ایران و سایر کشورهای جهان است و یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل افراد ایرانی محسوب میشود. زبان تحصیل در این دانشگاه ارمنی بوده اما برای افراد خارجی زبان های انگلیسی و روسی نیز تدریس میگردد.

مطالب مفید پیشنهادی
آموزش تصویری زبان ارمنی سال 2022

دومین دانشگاه معتبر ارمنستان پس از دانشگاه دولتی ایروان که مدرک آن ارزش بالایی دارد دانشگاه آمریکایی ارمنستان است که متعلق به بخش خصوصی بوده و نخستین نهاد آموزش عالی کشور ارمنستان میباشد که بر پایه الگوهای غربی شکل گرفته  است، مدرک این دانشگاه تا مقطع کارشناسی ارشد مورد تایید تمام کشورها بوده و شامل رشته های مهندسی، گردشگری، مدیریت بازرگانی، مهندسی صنایع، حقوق، علوم سیاسی، بهداشت عمومی، علوم اقتصاد و… میباشد. دانشگاه آمریکایی ارمنستان در سال 2018 توانست رتبه 1027 جهانی را کسب کند و نسبت به سال 2017 رتبه خود را 5 واحد بهبود بخشید. ناگفته نماند که این دانشگاه یک موسسه تحصیلات عالی خصوصی وابسته به دانشگاه کالیفرنیا بوده و توسط کالج های غربی تایید شده است، یکی از مزایای تحصیل در این دانشگاه این است که میتوانید پس از مدتی در صورت نیاز به دانشگاه های اروپایی و آمریکا منتقل شوید و به ادامه تحصیل بپردازید.

معتبر ترین دانشگاه های ایروان به ترتیب رنکینگ جهانی

 1. دانشگاه دولتی ایروان
 2. دانشگاه ملی معماری و شهرسازی
 3. دانشگاه پزشکی دولتی ایروان
 4. دانشگاه تربیت مدنی ارمنستان
 5. دانشگاه دولتی کومیتاس ایروان
 6. دانشگاه ملی کشاورزی
 7. دانشگاه پلی‌ تکنیک
 8. دانشگاه دولتی زبان‌ ها و علوم اجتماعی بروسوف ایروان
 9. دانشگاه دولتی تئاتر و سینما
 10. دانشگاه تربیت بدنی
 11. دانشگاه هنرهای زیبا
 12. دانشگاه دولتی اقتصاد
 13. دانشگاه علوم قضایی
 14. دانشگاه دولتی مدیریت بحران
 15. دانشگاه مدیریت دولتی
 16. دانشگاه نظامی سرکیسیان
Duration of study in University of Armenia
Duration of study in University of Armenia

مدت زمان تحصیل در دانشگاه های ارمنستان چقدر است؟

حال که با دانشگاه های برتر ارمنستان و رشته های تحصیلی مربوطه آشنا شدیم، وقت آن رسیده که ببینیم برای تحصیل در این کشور در مقاطع مختلف چقدر زمان نیاز است و حداکثر در چند سال میتوانیم مدرک خود را اخذ نماییم. در تمام کشورهای جهان برای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری زمان معینی تعریف شده و ارمنستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه کرد این است که دانشگاه های ارمنستان برخلاف ایران مدرک کاردانی نداشته و بطور پیوسته تا کارشناسی میباشند از این رو اگر در ایران مدرک کاردانی داشته و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر ارمنستان دارید حتما میبایست واحدهای درسی را از ابتدا برای کارشناسی بخوانید و تفاوتی با فردی که دارای مدرک دیپلم است نخواهید داشت. پیشنهاد میکنیم مقاله مفید نگاهی بر وضعیت اقتصادی ارمنستان را بخوانید.

بطور کلی برای مقطع کارشناسی (لیسانس) حداقل 4 سال و حداکثر 6 سال زمان نیاز است و  مدت زمان مجاز برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) حداقل 1 سال و حداکثر 3 سال خواهد بود. در نهایت برای مقطع دکتری دانشجو مجاز است 2 تا 6 سال به تحصیل بپردازد و مدرک خود را کسب نماید. در پایان ذکر این نکته الزامی است که برخی دانشگاه های ارمنستان قوانین متفاوتی داشته و ممکن است مدت زمان مجاز برای اتمام مقطع تحصیلی بیشتر یا کمتر باشد.

مطالب مفید پیشنهادی
جدیدترین قوانین اقامت در ارمنستان 2022
Quality of Teaching at Universities in Armenia
Quality of Teaching at Universities in Armenia

کیفیت تدریس در دانشگاه های ارمنستان چگونه است؟

یکی دیگر از معیارهای مهم جهت ادامه تحصیل در یک دانشگاه میتواند کیفیت تدریس و سطح علمی اساتید آن باشد. از آنجایی که بهترین دانشگاه ها بهترین اساتید را دارند، دانشگاه دولتی ایروان بهترین سطح کیفیت تدریس را در ارمنستان ارائه میکند اما این تمام ماجرا نیست و برخی دانشگاه های تخصصی برای رشته های پزشکی، حقوق و … از این قاعده پیروی نمی کنند و در زمینه تخصص خود بهترین هستند، از این رو میتوان نتیجه گرفت دانشگاه دولتی ایروان بهترین سطح تدریس را برای دروس عمومی داشته و برای رشته های دیگر باید سراغ دانشگاه خاص آن برویم.

برخی رشته های تحصیلی در کشور ارمنستان بیشتر رواج داشته و کیفیت تدریس آن ها نسبت به دیگر رشته ها بالا تر میباشد به عنوان مثال رشته های پزشکی، دندانپزشکی، حقوق، کشاورزی، موسیقی و هنر دارای دانشکده خاص خود هستند و مدرک تحصیلی رشته های نامبرده از کشور ارمنستان دارای اعتبار بالایی بوده و در بیشتر کشور های جهان من جمله ایران مورد قبول میباشد.

Compare Studying in Armenia and Georgia
Compare Studying in Armenia and Georgia

مقایسه تحصیل در ارمنستان و گرجستان

تحصیل در ارمنستان یا گرجستان یکی از سوالات مهم شما عزیزان بود که قصد داریم در این بخش به آن بپردازیم، این دو کشور در نزدیکی ایران هستند و از نظر موقعیت جغرافیایی دارای شرایط مشابهی میباشند، از این رو برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در یک کشور خارجی دارند میتوانند گزینه های مناسبی به نظر برسند اما کدام یک برای شرایط شما مناسب تر است؟ تا به اینجا در مورد تحصیل در ارمنستان مطالب زیادی گفته شد حال میبایست کمی در مورد تحصیل در گرجستان صحبت کنیم، این کشور با جمعیت حدود 4 میلیون نفر در شمال ارمنستان واقع شده است و با ایران مرز مشترکی ندارد، زبان مردم گرجستان زبان گرجی میباشد که هیچ شباهتی به زبان های دیگر نداشته و خط آن نیز انحصاری برای این کشور میباشد از این جهت برای دانشجویان شرایط کمی دشوار خواهد بود چرا که قبل از تحصیل در ارمنستان یا گرجستان باید زبان این کشورها را تا حد نیاز فرا بگیرند اما جای نگرانی نیست زیرا در دانشگاه های گرجستان و ارمنستان زبان تدریس برای دانشجویان خارجی زبان انگلیسی بوده و تنها برای زندگی و اقامت دائم باید زبان هرکدام را جهت مکالمه روزمره یادگرفت.

مطالب مفید پیشنهادی
مقایسه ارمنستان و گرجستان برای مهاجرت 2022

کشور گرجستان در مجموع 17 دانشگاه دولتی و 31 دانشگاه خصوصی دارد که بهترین دانشگاه آن دانشگاه ایالتی جورجیا بوده و رتبه جهانی آن طبق آمار رسمی 782 میباشد که نسبت به دانشگاه دولتی ایروان رتبه آن بالاتر است. گرجستان در میان قاره آسیا و اروپا قرار گرفته و در تلاش است تا به اتحادیه اروپا بپیوندد که همین امر سبب کسب جایگاه ویژه از نگاه مهاجران و گردشگران ایرانی شده است. در جدول زیر میتوانید هزینه های تحصیل در ارمنستان و گرجستان را باهم مقایسه کنید، توجه داشته باشید اعداد و ارقام ثبت شده در جدول نسبی بوده و ممکن است برای رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی متفاوت باشد.

ردیفمقطع تحصیلیواحد پول ارمنستانگرجستان
1کارشناسیدلار1,200 تا 3,0001,600 تا 3,500
2کارشناسی ارشددلار1,800 تا 4,0002,600 تا 4,900
3دکتریدلار2,500 تا 5,0003,600 تا 6,000

همانطور که ملاحضه کردید هزینه های تحصیل در گرجستان نسبت به ارمنستان گران تر است اما در عوض رتبه جهانی دانشگاه های گرجستان بالاتر بوده و در نهایت اعتبار مدرک تحصیلی دانشجویان گرجستان از ارمنستان بیشتر خواهد بود. اما در برخی رشته ها مانند پزشکی، دندانپزشکی، کشاورزی، حقوق، هنر و موسیقی دانشگاه های ارمنستان مدارک معتبرتری ارائه میکنند. لطفا نظرات ارزشمند تان را برای ما ارسال کنید و تجربیات خود را با دیگر کاربران سایت آرمنیک به اشتراک بگذارید.

4.8/5 - (129 امتیاز)
buy telegram members - شراء متابعين انستقرام

درباره نویسنده: armenik

همیشه آرزو داشتم تا یک مرجع فارسی زبان جهت معرفی ابعاد مختلف کشور ارمنستان می بود تا هیچ گونه ابهامی برای گردشگران و افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند باقی نماند. این آرزو اکنون "آرمنیک" نام دارد. جهت ارائه بهتر خدمات می توانید نظرات خود را برای ما بفرستید.

8 دیدگاه

 1. سلام
  آیا امکان تحصیل در دانشگاه امریکایی ارمنستان برای ایرانیان وجود دارد اگر امکان پذیر می باشد هزینه برای فوق لیسانس چقدر می شود و هزینه تقریبی زندگی و اجاره چقدر می شود ؟آیا ۱۵ هزار دلار برای زندگی و اجاره خانه و شهریه تحصیل برای دانشگاه آمریکایی کافی است ؟اگر کافی نیست در کدام دانشگاه می تواند تحصیل کرد؟

  1. سلام وقت بخیر
   لطفا از طریق تلگرام یا فرم تماس با ما سوال خود را مطرح کنید تا پرسنل شرکت آرمنیک به شما پاسخ بدهند. پیروز و پاینده باشید

    1. در حال حاضر شرکت آرمنیک غیرفعال هست به همین دلیل سایت تنها جنبه آموزشی دارد و فعلا مشاوره نداریم دوست گرامی

 2. سلام بنده استاددانشگاه هستم ميخوام فرزندم را براي پزشكي به ارمنستان بياره بهترين دانشگاه و هزينه دقيق لطفا

  1. سلام وقت بخیر در خصوص هزینه های دانشگاه در ارمنستان باید عرض کنم شهریه ها برای هر رشته متفاوت هستش و شما می توانید در سایت رسمی دانشگاه مربوطه هزینه های رشته های تحصیلی تخصصی را بررسی فرمایید. پیروز و پاینده باشید

 3. سلام.لطفا بفرمایید حداکثر سن ورود به تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای ارمنستان چقدر است؟
  بنده ۴۱ سال دارم

  1. سلام وقت بخیر
   شرایط پذیرش هر دانشگاه متفاوت است. در اکثر دانشگاه ها مشکلی برای محدودیت سنی وجود ندارد. پیروز و پاینده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.