تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ارمنستان 2024

پذیرش در دانشگاههای ارمنستان

تحصیل در ارمنستان یکی از آسان‌ترین و کم هزینه‌ترین شیوه‌های اخذ اقامت موقت ارمنستان است. ما سعی داریم در این مقاله بطور کامل به آن بپردازیم و در نهایت بهترین دانشگاه‌های ایروان را از نظر رنکینگ جهانی و هزینه‌های تحصیلی مورد بررسی قرار دهیم. اگر به تازگی دوره متوسطه را تمام کرده‌اید و می‌خواهید در یک کشور خارجی ادامه تحصیل دهید حتماً این مقاله را تا انتها بخوانید. یکی از مهم‌ترین سؤالات کاربران سایت آرمنیک از پرسنل شرکت مسائل مربوط به ادامه تحصیل و شرایط ثبت نام در دانشگاه‌های ارمنستان بود. از این رو تصمیم گرفتیم یک مقاله جامع در مورد این مبحث منتشر کنیم و به تمامی سؤالات شما عزیزان پاسخ دهیم، پس با آرمنیک همراه باشید و نظرات ارزشمند خود را برای ما ارسال نمایید.

بهترین دانشگاه‌های ارمنستان در پایتخت این کشور یعنی شهر ایروان قرار دارند و اکثر آن‌ها در زمان کمونیستی ساخته شده‌اند. بهترین دانشگاه ارمنستان بر اساس رنکینگ جهانی دانشگاه دولتی ایروان (Yerevan State University) است که ظرفیت آن ۱۲ هزار دانشجو می‌باشد. بهترین اساتید ارمنی در این دانشگاه مشغول تدریس هستند.

Conditions for studying at the University of Armenia
Conditions for studying at the University of Armenia

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های ارمنستان

تحصیل در کشور ارمنستان به دلیل نزدیک بودن به ایران مورد توجه بسیاری از افراد متقاضی قرار دارد. از طرفی دانشگاه‌های ارمنستان به دلیل سطح علمی بالا و اساتید سرشناس می‌تواند گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل باشد؛ اما قبل از هرچیز باید شرایط تحصیل در این کشور را مورد بررسی قرار داده و اطلاعات خود را بالا ببریم چرا که مسئله تحصیل می‌تواند مسیر زندگی هر فردی را به کلی تغییر دهد و مسلماً یک عامل تأثیرگذار در آینده شغلی خواهد بود.

جالب است بدانید طبق آمار رسمی نزدیک به ۳ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های ارمنستان مشغول تحصیل هستند و تعداد آن‌ها روز به روز در حال افزایش است. یکی از مهم‌ترین مسائل تحصیل بدون شک هزینه و شهریه دانشگاه است که در این مورد باید بگوییم ارمنستان نسبت به ایران و کشور‌هایی مانند گرجستان، ترکیه، دبی و … ارزان‌تر و شرایط برای اقامت مهیاتر است. رشته‌های هنر و موسیقی محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در ارمنستان هستند و به دلیل کیفیت بالای تدریس توسط اساتید مجرب همواره متقاضیان زیادی دارند.

کشور ارمنستان به دلیل نزدیک بودن به ایران، هزینه‌های زندگی ارزان‌تر، شباهت‌های چشمگیر فرهنگ ارمنی با فرهنگ ایرانی، آب و هوای مناسب، مدرک تحصیلی معتبر، عدم نیاز به ویزا و لغات مشابه فراوان میان زبان ارمنی و زبان فارسی برای تحصیل می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد؛ اما در نقطه مقابل عدم اعطای تابعیت ارمنستان، شرایط دشوار برای دریافت بورسیه تحصیلی و کیفیت پایین زندگی نسبت به کشورهای اروپایی از معایب تحصیل در ارمنستان است.

هزینه‌های تحصیلی کشور ارمنستان

یکی از نکات مهم که باید به آن توجه کنید این است که تحصیل در کشور ارمنستان برخلاف کشورهایی مانند آلمان، اتریش و … رایگان نیست و باید برای هر ترم دانشگاه شهریه بپردازید. در ادامه هزینه‌های تحصیل در این کشور را بررسی خواهیم کرد. کشورهای اروپایی و آمریکا برای محصلان خارجی مزایای خوبی دارند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به اقامت، یافتن شغل مرتبط با رشته تحصیلی و در نهایت تابعیت کشور مورد نظر اشاره کرد؛ اما در ارمنستان دانشجویان خارجی تنها قادر به اخذ اقامت تحصیلی هستند و تابعیت ارمنستان به آن‌ها تعلق نخواهد گرفت. از این رو برای تحصیل در ارمنستان باید از قبل، قید تابعیت را بزنید؛ اما این تمام ماجرا نیست و می‌توانید مزایای آن را به معایب‌اش ترجیح دهید و در یک کشور ارزان، نزدیک و آرام مشغول تحصیل شوید.

برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های ارمنستان چه مدارکی نیاز است؟

 1. عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد
 2. گواهی سلامت و آزمایشات پزشکی
 3. عکس پرسنلی با لباس مناسب و بدون آرایش
 4. آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات ترجمه شده
 5. اصل و کپی مدارک شناسایی به همراه ترجمه انگلیسی (شناسنامه، کارت ملی و …)
The cost of studying in Armenia
The cost of studying in Armenia

هزینه تحصیل در کشور ارمنستان

شهریه دانشگاه‌های ارمنستان به نسبت کشورهای دیگر ارزان‌تر بوده و هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر بومی نسبتاً مناسب است. طبق آمار رسمی شهریه دانشگاه‌های ایروان عددی بین ۱۸۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار به صورت سالانه می‌باشد که این میزان با رشته و مقطع تحصیلی ارتباط دارد. طبق آمار سایت HSBC میانگین هزینه تحصیل در ارمنستان سالانه ۲۴۳۰ دلار است و هزینه‌های زندگی یک دانشجو سالانه ۵۴۲۰ دلار می‌باشد. جالب است بدانید گران‌ترین کشور دنیا برای تحصیل استرالیاست، بطوری که میانگین هزینه تحصیل یک دانشجو ۲۵۳۷۰ دلار و میانگین هزینه زندگی ۱۳۱۴۰ دلار در سال است. طبق گفته وزارت آموزش و پرورش ارمنستان، در شهر ایروان جمعاً ۱۶ دانشگاه دولتی، ۳۵ دانشگاه خصوصی و چندین دانشگاه تحت نظر کشورهای خارجی وجود دارد که از آنها می‌توان به دانشگاه روسی-ارمنی، دانشگاه آمریکایی ارمنستان و دانشگاه فرانسه اشاره نمود.

در جداول زیر هزینه‌های تحصیل در ارمنستان را بر اساس رشته و مقطع تحصیلی جهت سهولت در خواندن و مقایسه دسته‌بندی کردیم. شایان ذکر است مقادیر آورده شده به صورت حدودی بوده و بدون مخارج جانبی مثل بیمه، کتاب درسی و … برای مدت یک سال تحصیل دانشجو محاسبه گردیده است.

جدول هزینه‌ها بر اساس رشته تحصیلی

ردیفعنوان رشتهمعادل دلار (USD)معادل درام (AMD)
1مهندسي عمران و معماري1,000 تا 1,500485,000 تا 728,600
2دوره تخصص پزشکی5,000 تا 6,0002,428,600 تا 2,914,400
3پزشکی عمومی3,000 تا 4,0001,457,200 تا 1,942,900
4دندان پزشکی4,500 تا 5,0002,185,800 تا 2,428,700
5زبان و ادبیات900 تا 1,200437,150 تا 582,900
6دارو سازی3,000 تا 3,5001,457,200 تا 1,700,100
7کشاورزی2,000 تا 2,500971,450 تا 1,214,300
8هنر2,300 تا 3,0001,117,200 تا 1,457,200

جدول هزینه‌ها بر اساس مقطع تحصیلی

ردیفمقطع تحصیلیمعادل دلار (USD)معادل درام (AMD)
1کارشناسی1,200 تا 3,000582,800 تا 1,457,200
2کارشناسی ارشد1,800 تا 4,000874,300 تا 1,942,900
3دکترا2,500 تا 5,0001,214,300 تا 2,428,600
Value University degree of Armenia
Value University degree of Armenia

اعتبار مدارک دانشگاهی کشور ارمنستان

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های انتخاب یک دانشگاه جهت ادامه تحصیل اعتبار مدرک آن می‌باشد. از این رو در این بخش می‌خواهیم اعتبار مدارک دانشگاهی ارمنستان را ارزیابی کنیم. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، بهترین و معتبرترین دانشگاه ارمنستان، دانشگاه دولتی ایروان است. رشته‌های تحصیلی این دانشگاه شامل رشته‌های ریاضیات، فیزیک، شیمی، جغرافیا، اقتصاد، مدیریت و … بوده و رتبه این دانشگاه در دنیا ۹۵۴ است.

مدرک دانشگاه دولتی ایروان تا مقطع دکترا مورد قبول ایران و سایر کشورهای جهان است. این دانشگاه یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل افراد ایرانی محسوب می‌شود. زبان تحصیل در این دانشگاه ارمنی بوده اما برای افراد خارجی زبان‌های انگلیسی و روسی نیز تدریس می‌گردد.

دومین دانشگاه معتبر ارمنستان کدام است؟

دومین دانشگاه معتبر ارمنستان پس از دانشگاه دولتی ایروان که مدرک آن ارزش بالایی دارد دانشگاه آمریکایی ارمنستان است. این دانشگاه متعلق به بخش خصوصی است و نخستین نهاد آموزش عالی کشور ارمنستان می‌باشد که بر اساس الگوهای غربی شکل گرفته است. مدرک این دانشگاه تا مقطع کارشناسی ارشد مورد تأیید تمام کشورها بوده و شامل رشته‌های مهندسی، گردشگری، مدیریت بازرگانی، مهندسی صنایع، حقوق، علوم سیاسی، بهداشت عمومی، علوم اقتصاد و… می‌باشد.

دانشگاه آمریکایی ارمنستان در سال ۲۰۱۸ توانست رتبه ۱۰۲۷ جهانی را کسب کند و نسبت به سال ۲۰۱۷ رتبه خود را ۵ واحد بهبود بخشد. این دانشگاه یک مؤسسه تحصیلات عالی خصوصی وابسته به دانشگاه کالیفرنیا است و توسط کالج‌های غربی تأیید شده است. یکی از مزایای تحصیل در این دانشگاه این است که می‌توانید پس از مدتی در صورت نیاز به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکا منتقل شوید و به ادامه تحصیل بپردازید.

معتبرترین دانشگاه‌های ایروان به ترتیب رنکینگ جهانی

 1. دانشگاه دولتی ایروان
 2. دانشگاه ملی معماری و شهرسازی
 3. دانشگاه پزشکی دولتی ایروان
 4. دانشگاه تربیت مدنی ارمنستان
 5. دانشگاه دولتی کومیتاس ایروان
 6. دانشگاه ملی کشاورزی
 7. دانشگاه پلی‌ تکنیک
 8. دانشگاه دولتی زبان‌‌ها و علوم اجتماعی بروسوف ایروان
 9. دانشگاه دولتی تئاتر و سینما
 10. دانشگاه تربیت بدنی
 11. دانشگاه هنرهای زیبا
 12. دانشگاه دولتی اقتصاد
 13. دانشگاه علوم قضایی
 14. دانشگاه دولتی مدیریت بحران
 15. دانشگاه مدیریت دولتی
 16. دانشگاه نظامی سرکیسیان
Duration of study in University of Armenia
Duration of study in University of Armenia

مدت زمان تحصیل در دانشگاه‌های ارمنستان چقدر است؟

حال که با دانشگاه‌های برتر ارمنستان و رشته‌های تحصیلی مربوطه آشنا شدیم، وقت آن می‌رسد که ببینیم برای تحصیل در این کشور در مقاطع مختلف چقدر زمان نیاز است و حداکثر در چند سال می‌توانیم مدرک خود را اخذ نماییم. در تمام کشورهای جهان برای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری زمان معینی وجود دارد و ارمنستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه کرد این است که دانشگاه‌های ارمنستان برخلاف ایران مدرک کاردانی نداشته و بطور پیوسته تا کارشناسی می‌باشند. از این رو اگر در ایران مدرک کاردانی داشته و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ارمنستان دارید حتماً می‌بایست واحدهای درسی را از ابتدا برای کارشناسی بخوانید و تفاوتی با فردی که دارای مدرک دیپلم است نخواهید داشت. پیشنهاد می‌کنیم مقاله مفید نگاهی بر وضعیت اقتصادی ارمنستان را بخوانید.

بطور کلی برای مقطع کارشناسی (لیسانس) حداقل ۴ سال و حداکثر ۶ سال زمان نیاز است و مدت زمان مجاز برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) حداقل ۱ سال و حداکثر ۳ سال خواهد بود. در نهایت برای مقطع دکتری دانشجو مجاز است ۲ تا ۶ سال به تحصیل بپردازد و مدرک خود را کسب نماید. در پایان ذکر این نکته الزامی است که برخی دانشگاه‌های ارمنستان قوانین متفاوتی داشته و ممکن است مدت زمان مُجاز برای اتمام مقطع تحصیلی بیشتر یا کمتر باشد.

کیفیت تحصیل در ارمنستان

کیفیت تدریس در دانشگاه‌های ارمنستان چگونه است؟

یکی دیگر از معیارهای مهم جهت ادامه تحصیل در یک دانشگاه می‌تواند کیفیت تدریس و سطح علمی اساتید آن باشد. از آنجایی که بهترین دانشگاه‌ها بهترین اساتید را دارند، دانشگاه دولتی ایروان بهترین سطح کیفیت تدریس را در ارمنستان ارائه می‌کند؛ اما این تمام ماجرا نیست و برخی دانشگاه‌های تخصصی برای رشته‌های پزشکی، حقوق و … از این قاعده پیروی نمی‌کنند و در زمینه تخصص خود بهترین هستند. لذا می‌توان نتیجه گرفت دانشگاه دولتی ایروان بهترین سطح تدریس را برای دروس عمومی داشته و برای رشته‌های دیگر باید سراغ دانشگاه‌های خاص آن برویم.

برخی رشته‌های تحصیلی در کشور ارمنستان بیشتر رواج داشته و کیفیت تدریس آنها نسبت به دیگر رشته‌ها بالاست. به عنوان مثال، رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، حقوق، کشاورزی، موسیقی و هنر دارای دانشکده خاص خود هستند. مدرک تحصیلی رشته‌های نامبرده از کشور ارمنستان دارای اعتبار بالایی بوده و در بیشتر کشورهای جهان از جمله ایران مورد قبول است.

Compare Studying in Armenia and Georgia
Compare Studying in Armenia and Georgia

مقایسه تحصیل در ارمنستان و گرجستان

تحصیل در ارمنستان یا گرجستان یکی از سؤالات مهم شما عزیزان بود که قصد داریم در این بخش به آن بپردازیم. این دو کشور در نزدیکی ایران هستند و از نظر موقعیت جغرافیایی دارای شرایط مشابهی می‌باشند. از این رو برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در یک کشور خارجی دارند می‌توانند گزینه‌های مناسبی به نظر برسند؛ اما کدام یک برای شرایط شما مناسب‌تر است؟

تا به اینجا در مورد تحصیل در ارمنستان مطالب زیادی بیان شد، حال می‌بایست کمی در مورد تحصیل در گرجستان صحبت کنیم. این کشور با جمعیت حدود ۴ میلیون نفر در شمال ارمنستان قرار دارد و با ایران مرز مشترکی ندارد.

زبان و خط کشور گرجستان برای ادامه تحصیل

زبان مردم گرجستان زبان گرجی است که هیچ شباهتی به زبان‌های دیگر نداشته و خط آن نیز انحصاری برای این کشور می‌باشد. از این جهت برای دانشجویان شرایط کمی دشوار خواهد بود، چرا که قبل از تحصیل در ارمنستان یا گرجستان باید زبان این کشورها را تا حد نیاز فرا بگیرند. اما جای نگرانی نیست زیرا در دانشگاه‌های گرجستان و ارمنستان زبان تدریس برای دانشجویان خارجی زبان، انگلیسی است. تنها برای زندگی و اقامت دائم باید زبان هرکدام را جهت مکالمه روزمره یادگرفت.

کشور گرجستان در مجموع ۱۷ دانشگاه دولتی و ۳۱ دانشگاه خصوصی دارد که بهترین دانشگاه آن دانشگاه ایالتی جورجیا بوده و رتبه جهانی آن طبق آمار رسمی ۷۸۲ می‌باشد که نسبت به دانشگاه دولتی ایروان رتبه آن بالاتر است. گرجستان در میان قاره آسیا و اروپا قرار گرفته و در تلاش است تا به اتحادیه اروپا بپیوندد. همین امر سبب کسب جایگاه ویژه از نگاه مهاجران و گردشگران ایرانی شده است. در جدول زیر می‌توانید هزینه‌های تحصیل در ارمنستان و گرجستان را باهم مقایسه کنید. توجه داشته باشید اعداد و ارقام ثبت شده در جدول نسبی بوده و ممکن است برای رشته‌هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی متفاوت باشد.

ردیفمقطع تحصیلیواحد پول ارمنستانگرجستان
1کارشناسیدلار1,200 تا 3,0001,600 تا 3,500
2کارشناسی ارشددلار1,800 تا 4,0002,600 تا 4,900
3دکتریدلار2,500 تا 5,0003,600 تا 6,000

همانطور که ملاحظه کردید هزینه‌های تحصیل در گرجستان نسبت به ارمنستان گران‌تر است. اما در عوض رتبه جهانی دانشگاه‌های گرجستان بالاتر بوده و در نهایت اعتبار مدرک تحصیلی دانشجویان گرجستان از ارمنستان بیشتر خواهد بود. اما در برخی رشته‌ها مانند پزشکی، دندانپزشکی، کشاورزی، حقوق، هنر و موسیقی دانشگاه‌های ارمنستان مدارک معتبرتری ارائه می‌کنند. لطفاً نظرات ارزشمندتان را برای ما ارسال کنید و تجربیات خود را با دیگر کاربران سایت آرمنیک به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید: نکات مهم سفر به ارمنستان با اتوبوس
4.9/5 - (129 امتیاز)

درباره نویسنده: armenik

همیشه آرزو داشتم تا یک مرجع فارسی زبان جهت معرفی ابعاد مختلف کشور ارمنستان می بود تا هیچ گونه ابهامی برای گردشگران و افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند باقی نماند. این آرزو اکنون "آرمنیک" نام دارد. جهت ارائه بهتر خدمات می توانید نظرات خود را برای ما بفرستید.

8 دیدگاه

 1. سلام
  آیا امکان تحصیل در دانشگاه امریکایی ارمنستان برای ایرانیان وجود دارد اگر امکان پذیر می باشد هزینه برای فوق لیسانس چقدر می شود و هزینه تقریبی زندگی و اجاره چقدر می شود ؟آیا ۱۵ هزار دلار برای زندگی و اجاره خانه و شهریه تحصیل برای دانشگاه آمریکایی کافی است ؟اگر کافی نیست در کدام دانشگاه می تواند تحصیل کرد؟

  1. سلام وقت بخیر
   لطفا از طریق تلگرام یا فرم تماس با ما سوال خود را مطرح کنید تا پرسنل شرکت آرمنیک به شما پاسخ بدهند. پیروز و پاینده باشید

    1. در حال حاضر شرکت آرمنیک غیرفعال هست به همین دلیل سایت تنها جنبه آموزشی دارد و فعلا مشاوره نداریم دوست گرامی

 2. سلام بنده استاددانشگاه هستم ميخوام فرزندم را براي پزشكي به ارمنستان بياره بهترين دانشگاه و هزينه دقيق لطفا

  1. سلام وقت بخیر در خصوص هزینه های دانشگاه در ارمنستان باید عرض کنم شهریه ها برای هر رشته متفاوت هستش و شما می توانید در سایت رسمی دانشگاه مربوطه هزینه های رشته های تحصیلی تخصصی را بررسی فرمایید. پیروز و پاینده باشید

 3. سلام.لطفا بفرمایید حداکثر سن ورود به تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای ارمنستان چقدر است؟
  بنده ۴۱ سال دارم

  1. سلام وقت بخیر
   شرایط پذیرش هر دانشگاه متفاوت است. در اکثر دانشگاه ها مشکلی برای محدودیت سنی وجود ندارد. پیروز و پاینده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *