آشنایی با تاریخچه کشور ارمنستان 2022

کشور ارمنستان (Armenia) با مساحت 29800 کیلو متر مربع در بخش جنوب غربی منطقه قفقاز و با فاصله اندکی از جنوب شرقی دریای سیاه و در میان کشور های ایران، آذربایجان و گرجستان واقع شده است. ارمنستان از جنوب با ایران، از غرب با ترکیه، از شمال با گرجستان و از شرق با آذربایجان مرز مشترک دارد.کشور ارمنستان یک سرزمین کوهستانی و مرتفع است که در بخش شمالی فلات ایران، بخش غربی فلات ارمنستان و بخش جنوبی رشته کوه های قفقاز قرار دارد.

نام قدیم و بومی کشور ارمنستان در زبان ارمنی «هایک» می باشد که در قرون وسطی با اضافه کردن پسوند فارسی «ستان» به معنای سرزمین، نام این کشور به هایستان تغییر کرد. واژه هایک از نام بنیان گذار ملت ارمنی گرفته شده است. هایک نتیجه (فرزند نوه) حضرت نوح بوده و بر اساس نوشته موسس خوناتسی (تاریخ نویس ارمنی)، هایک یک مرد چهارشانه و هیکلی بود که نمی توانسته ظلم و ستم بل (پادشاه بابل) را تحمل کند پس از تولد فرزندش آرامانیاک به همراه خانواده به سرزمین آیراراد که در بخش شمالی بابل بود عزیمت کرد و به آبادانی آن سرزمین پرداخت، پس از آن به سمت شمال غرب رفت و به فلاتی رسید که دشت های آن را «هایکاشن» نام گذاری کرد که این سرزمین بعد ها تبدیل به کشور ارمنستان کنونی گردید. به طور کلی تاریخ ارمنستان به پنج دوره مهم تقسیم می شود که عبارتند از:

  • دوران پیشاتاریخ : پیشاتاریخ تا تشکیل دودمان یرواندونی ادامه داشت.
  • دوران باستان : که از زمان تشکیل دودمان یرواندونی تا اعلام مسیحیت به عنوان دین رسمی در ارمنستان دوام داشت.
  • سده‌ های میانه : از زمان تشکیل دودمان باگراتونی تا اوایل سده پانزدهم میلادی را می گویند.
  • عصر جدید :  از زمانی که ارمنستان جزء خاک ایران بود تا زمانی که به شوروی پیوست.
  • عصر مدرن : از وقتی ارمنستان به شوروی ملحق شد تا زمانی که به جمهوری تبدیل گردید.

armenik-history

دوران پیشاتاریخ ارمنستان

عصر حجر یا عصر سنگ که صد هزار سال ادامه داشت، بخش مهمی از دوران پیشاتاریخ ارمنستان می باشد. نظریه ایی مبنی بر اینکه بخش فلات کنونی ارمنستان در زمان پیشاتاریخ خالی از سکنه بوده با پیدا شدن آثار و ابزار مربوط به انسان های عصر هجر به طور کلی رد شد. ابزار های ساخت دست انسان که در حوالی کوه های آرتنی، آرگونی و تپه هاراوا بدست آمده در شناخت این دوره تاریخی بسیار موثر بود. از اسناد تاریخی این کشور می توان چنین استنباط که فلات ارمنستان در زمره مناطق قدیمی مسکونی قرار داشته است. دوره پیشاتاریخ ارمنستان به طور کلی به سه بخش تقسیم می شود که عبارتند از پارینه سنگی، میان سنگی و عصر سنگ.

هنر کاربرد سنگ و ساخت ابزارهای سنگی در اواخر دوره پیشاتاریخ به حد کمال خود رسید به طوری انسان های آن زمان با استفاده از تبرهای دسته سنگی به ساخت وسایل نقلیه مانند ارابه و قایق روی آوردند. دامپروری و کشاورزی پیشرفت چشمگیری کرده بود و خانه ها نسبت به قبل از استحکام بیشتری برخوردار شدند. در این میان حکومت مصر، سومریان و اکد در بین النهرین (میان رودان) شکل گرفت و فرهنگ شهر نشینی کم کم به کشور ارمنستان راه یافت و تاثیر فراوانی را در این کشور گذاشت.

armenia-bastan

دوران باستان در ارمنستان

دودمان اروندی در دوران باستان بیش از 370 سال بر سرزمین هایک (ارمنستان) حکومت کردند. موسس دودمان اروندی شخصی به نام یرواند یکم ساکاواکیاتس بود که اولین پادشاه اروندی شناخته می شود همچنین آخرین پادشاه این دودمان آنتیوخوس چهارم کوماژن بوده است. شاهان یرواندی ارمنی سنت های قدیمی این سرزمین را زنده نگاه داشتند. آن ها همچنین از طایفه هخامنشی محسوب می شدند زیرا اولین پادشاه این دودمان یعنی یرواند یکم با دختر پادشاه ایران یعنی رودوگون (اردشیر سوم) ازدواج کرد. پس از این که سلسله هخامنشی از بین رفت، یرواند دوم که در جنگ گوگمل حضور داشت خود را به عنوان پادشاه معرفی کرد و در این میان یکی از سرداران ارمنی به نام میهران در شمال غربی ارمنستان دولت مستقل تشکیل داد که به آن ارمنستان کوچک می گفتند.

جالب است بدانید مردم کشور گرجستان، ارمنیان را «سُمخِبی» و کشور ارمنستان را «سُمخِتی» می نامند. کشور های دیگر از جمله کشور های اروپای غربی ارمنیان و کشور ارمنستان را با نام «آرمن» یاد می کنند. برخی از اسامی استفاده شده برای این کشور عبارت اند از: آرمِنیا، آرمانی، آرمینا، ارمنستان، آرمِنین، اِرمنستان، آرامان، آرمینیان، آدمیانین، آرمِنیر، اِرمَنی و اَرمنی.

دوران «مفرغ» در کشور ارمنستان به سال های هزاره دوم و سوم پیش از میلاد می گویند. دوران مفرغ در ارمنستان به سه مرحله تقسیم می شود: مرحله قدیم (هزاره سوم) – نوپا (سده‌های 20-24) و پیشرفته (سده های 10-13) پیش از میلاد. در دوران مفرغ اوضاع نیروهای تولیدی اجتماعی پیشرفت قابل توجهی پیدا کرد به طوری که گاو آهن برای نخستین بار در کشاورزی استفاده شد و بهره گیری از امکانات برای آبیاری زمین های زراعتی بهبود یافت. پرورش حیوانات مختلف مانند اسب در زمره دامپروری قرار گرفت، مشاغل و حرفه ها تخصصی تر شدند و علاوه بر سنگ تراشی و سفالگری، فلز کاری پا به عرصه وجود گذاشت.

مطالب مفید پیشنهادی
جدیدترین قیمت مواد غذایی در کشور ارمنستان 2021

Medieval-Armenia

دوران سده های میانی (قرون وسطی) در ارمنستان

در سال های نخست سده یازدهم میلادی واژه ارمنستان سلجوقی برای این کشور به کار میرفت و دلیل آن هم این بود که این کشور از شرق و غرب مورد حجوم حکومت های سلجوقیان و امپراتوری بیزانس قرار داشت.هنگامی که امپراتوری بیزانس متوجه نفوذ حکومت سلجوقیان از سمت غرب ارمنستان شد، درصدد آن برآمد تا با فتح ارمنستان و تصاحب بر آن سبب ایجاد نیروی عظیم نظامی در آسیای صغیر (آسیای کوچک) شود و بتواند در برابر حملات آتی سلجوقیان مانع گردد.

درگذشت ناگهانی گاکیک یکم پادشاه وقت ارمنستان و عدم تعیین جانشین وی از قبل، سبب شد تا میان پسرانش (سمبات سوم و آشوت چهارم) برای تصاحب قدرت اختلاف صورت گیرد. در این زمان آشوبی کشور را فرا گرفت و مردم ارمنستان دو دسته شدند و هر دسته از یک مدعی برای تاج و تخت پیروی می کردند و این اوضاع تا مدتی ادامه داشت تا در نهایت هریک از پسران شاه قبلی متحمل تلفات سنگینی شدند. سرانجام دو برادر با یکدیگر صلح کردند و قلمرو مستقل باگراتونی میان آن ها تقسیم شد.

قوم مغول در سال 1236 میلادی توسط لشکر قدرتمندی به سمت سرزمین قفقاز جنوبی و کشور ارمنستان به راه افتاد. این لشکر عظیم که گفته می شود بیش از سی هزار نفر مرد جنگی بود، در دشت مغان به گروه های مجزا تقسیم و به کشور های گرجستان و ارمنستان حمله ور شدند. یکی از این گروه ها استان سیونیک (تنها استان ارمنستان که هم مرز با ایران است) را اشغال می کند و ایشخان اُربلیان (حاکم استان سیونیک) را مجبور می سازد که از قوم مغول اطاعت کند. حمله مغول خسارات بسیاری را به این کشور متحمل کرد و خیلی از شهر ها و روستاهای ارمنستان خالی از سکنه شد. در سال 1259 میلادی مردم گرجستان و ارمنستان به رهبری داویت (پادشاه گرجستان) متحد می شوند و چندین حمله به قوم مغول می کنند و سرانجام موفق می شوند بخشی از قوم مغول را نابود کنند.

armenia-neww-history

دوران عصر جدید در ارمنستان:

کشور ارمنستان (۱۵۰۸ تا ۱۷۲۲ میلادی) تحت سلطه دودمان صفویه بود که لقب آن ارمنستان صفویان بود. همچنین این کشور در سال های (۱۷۳۶ تا ۱۷۹۶ میلادی) تحت اشغال دودمان افشاریان بود که به آن ارمنستان افشاریان می گفتند و در نهایت این کشور در سال های (۱۷۸۵ تا ۱۸۲۸ میلادی) تحت سلطه قاجاریان قرار گرفت که ملقب به ارمنستان قاجاریان شد.

مطالب مفید پیشنهادی
15 مکان شگفت انگیز گردشگری کشور ارمنستان 2022

در این دوران میان عثمانیان و صفویان بر سر باز پس گیری کشور ارمنستان جنگی در می گیرد و این جنگ از سال ۱۶۰۲ تا ۱۶۲۰ میلادی به طول می انجامد. در ابتدا عثمانیان موفق شدند بخش های شرقی ارمنستان را تصرف کنند و رفته رفته صفویان در مقابل عثمانیان عقب نشینی کردند، در نهایت سال ۱۶۲۰ میلادی با پیمان صلحی که میان آن دو بسته شد پایان جنگ اعلام گردید.

کشور ارمنستان از سال ۱۸۲۸ تا ۱۹۱۷ تحت سلطه دولت روسیه بود که در آن دوران این کشور ملقب به ارمنستان روسیه یا ارمنستان شرقی بود. ارمنستان در اوایل سده نوزدهم میلادی پس از اینکه تحت اشغال عثمانیان بود و چند تکه شده بود در سال ۱۸۰۴ میلادی محل جنگی بزرگ میان دولت قاجار و روسیه شد. در این جنگ که تا سال ۱۸۱۳ ادامه پیدا کرد سپاهیان تزار توانستند شکست سختی را به لشکریان عباس میرزا در نزدیکی رود ارس وارد نمایند.

armenia-modern-history

دوران مدرن ارمنستان:

در دوران مدرن کشور ارمنستان که از سال ۱۹۹۰ میلادی تا به امروز ادامه دارد رخداد های بسیار مهمی را برای این کشور به همراه داشته است. جنگ قره باغ در دوران مدرن ارمنستان از فوریه ۱۹۸۸ تا مارس ۱۹۹۴ در ناحیه قره‌باغ (جنوب غربی ارمنستان) ادامه پیدا کرد. این جنگ میان جمهوری آذربایجان و کشور ارمنستان رخ داد و هر یک از طرفین سعی داشتند مناطق بومی خود را از کشور دیگر بستانند. این جنگ در طول شش سال بیش از ۳۵ هزار کشته و ۸۰۰ هزار زخمی به جای گذاشت. در طول این جنگ فعالیت های متعددی برای برقرای صلح شکل گرفت اما هیچکدام سرانجامی نداشت. در ۲۴ دسامبر ۱۹۹۴ میلادی بعد از اعلام آتش بس، شورای عالی قره باغ، روبرت کوچاریان را به عنوان نخستین رئیس‌ جمهور قره باغ انتخاب نمود. پیشنهاد می کنیم حتما از مقاله جذاب قوانین اقامت ارمنستان دیدن نمایید.

4.5/5 - (53 امتیاز)
buy telegram members - شراء متابعين انستقرام

درباره نویسنده: armenik

همیشه آرزو داشتم تا یک مرجع فارسی زبان جهت معرفی ابعاد مختلف کشور ارمنستان می بود تا هیچ گونه ابهامی برای گردشگران و افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند باقی نماند. این آرزو اکنون "آرمنیک" نام دارد. جهت ارائه بهتر خدمات می توانید نظرات خود را برای ما بفرستید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.