قیمت تاکسی در ارمنستان 2024 (ایروان)

قیمت تاکسی در ارمنستان

کشور ارمنستان یکی از مقاصد مهم گردشگران ایرانی است. از این رو قبل از سفر به ارمنستان باید در مورد سیستم حمل و نقل عمومی این کشور اطلاعاتی کسب کنیم. تاکسی یکی از مهمترین بخش‌های حمل و نقل عمومی در هر کشوری می‌باشد و ارمنستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. شهر ایروان پایتخت کشور ارمنستان است. اکثر گردشگران ایرانی به این شهر سفر می‌کنند. از این رو قصد داریم قیمت و کرایه تاکسی در ارمنستان شهر ایروان ۲۰۲۳ را بررسی کنیم. در ادامه اپلیکیشن‌های درخواست تاکسی اینترنتی ارمنستان را شرح می‌دهیم.

قیمت کرایه تاکسی در ایروان

اگر با خودروی شخصی به ارمنستان سفر می‌کنید شاید چندان نیاز نباشد که در مورد کرایه تاکسی در ایروان بدانید؛ اما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را که برای اولین بار توسط آرمنیک جمع‌آوری شده از دست ندهید. در شهر ایروان برای رفت و آمد راحت و مطمئن پس از اتوبوس، بهترین انتخاب تاکسی می‌باشد. چرا که کرایه تاکسی در ارمنستان برخلاف بسیاری از کشورها من جمله گرجستان و ترکیه ارزان است.

اگر در خیابان هستید و درخواست تاکسی کردید باید بدانید که نرخ مصوب کرایه تاکسی به ازای هر کیلومتر ۱۰۰ درام است. این مبلغ توسط تاکسیمترموجود در اتومبیل محاسبه می‌شود. از طرفی اگر در ایروان سوار تاکسی شوید و مسافتی کمتر از یک کیلومتر را طی کردید باید ۱۰۰ درام بپردازید چرا که شروع نرخ کرایه از ۱۰۰ است. اگر می‌خواهید به ارمنستان سفر کنید، توصیه می‌کنیم مقاله نقشه فارسی کشور ارمنستان را از دست ندهید.

به دلیل نوسان قیمت ارز می‌توانید معادل ریالی آن را با توجه به قیمت روز درام محاسبه نمایید. در کشور ارمنستان برخلاف ایران اکثر تاکسی‌ها به صورت دربست هستند و تاکسی خطی خیلی کم دیده می‌شود. این مورد یکی از مزایای تاکسی‌های ارمنستان محسوب می‌شود. به خاطر داشته باشید که تنها از خودرو هایی که دارای آرم و علائم تاکسی هستند درخواست کنید و سوار خودروهای شخصی نشوید. زیرا علاوه بر مسائل امنیتی، از لحاظ قیمت بیشتر از تاکسی‌های زرد رنگ با شما حساب می‌کنند.

 

کرایه تاکسی ایروان ارمنستان

شایان ذکر است که خودروهای شخصی بدون آرم و علائم به دنبال توریست‌های خارجی هستند. چون در خودرو تاکسیمتر نداشته و قیمت بیشتری از مسافر طلب می‌کنند. یکی دیگر از نکات مهمی که باید به آن توجه داشت این است که به هنگام سوار شدن به تاکسی در ایروان حواستان باشد که راننده تاکسیمتر خود را روشن کرده و آن را «صفر» کند. همچنین پول خرد همیشه همراه داشته باشید، زیرا معمولاً راننده‌ها به دلیل نداشتن پول خُرد مابقی پول را کمتر می‌دهند.

تاکسی‌های اینترنتی ارمنستان

هنگام سفر به یک کشور خارجی حتماً دقت داشته باشید که به تاکسی های فرودگاه اعتماد نکرده و در صورت امکان از تاکسی اینترنتی توسط اپلیکیشن استفاده نمایید. در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت و هریک را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم. یکی از مسافران تعریف می‌کرد که در اولین سفر به ارمنستان پس از اینکه از فرودگاه خارج و سوار تاکسی فرودگاه شد، راننده پیشنهاد مبلغ ۲ هزار درام تا مرکز شهر ایروان را به مسافر داد. در صورتی که از فرودگاه بین‌‌المللی زوارتنوتس ایروان تا مرکز شهر حدود ۳۰ دقیقه مسافت بیشتر نیست!

uber-taxi-yerevan

اپلیکیشن معروف Uber در کشور ارمنستان فعالیت ندارد، اما جایگزین‌های دیگری برای آن هست که قیمت ارزان‌تری نسبت به تاکسی‌های خیابانی دارند. تنها کافیست آنها را روی تلفن همراه خود نصب کنید. در هر نقطه‌ای از ایروان تنها با مشخص کردن مبداء و مقصد درخواست تاکسی نمایید. مردم ارمنستان برای حمل و نقل از اپلیکیشن‌هایی استفاده می‌کنند. در ادامه به معرفی و بررسی آنها خواهیم پرداخت، با آرمنیک همراه باشید.

توسط اپلیکیشن‌های درخواست تاکسی آنلاین در ایروان می‌توانید به سادگی به مقصد مورد نظر برسید و کرایه تاکسی را قبل سفر مشاهده کنید. همچنین امکان تعیین نوع خودرو (سواری – مینی ون – ون) وجود دارد و قیمت ون نسبت به سواری کمی بیشتر است و تا ۷ نفر گنجایش دارد و مناسب افرادی است که تعداد آنها بیشتر از ۴ نفر است و می‌خواهند با قیمت مناسب سفر کنند. در نهایت پس از انتخاب مبداء و مقصد و نوع خودرو باید منتظر باشید. راننده طبق مسیر مشخص روی نقشه موقعیت مکانی شما را شناسایی می‌کند. در پایان سفر باتوجه به رضایت خود از راننده، می ت‌انید توسط اپلیکیشن از ۱ تا ۵ به وی امتیاز دهید.

قیمت و کرایه تاکسی در ارمنستان

۱. اپلیکیشن GG Taxi

شرکت GG Taxi ایروان یکی از بهترین و محبوب‌ترین شرکت‌های درخواست تاکسی آنلاین در ارمنستان است. این شرکت بیشترین استفاده را توسط مردم ارمنستان دارد. رانندگانی که می‌خواهند در این اپلیکیشن ثبت‌نام کنند، باید از نظر اخلاقی و مهارت رانندگی مورد آزمایش قرار گیرند. پس از قبولی در تست‌ها می‌توانند مجوز کار در GG Taxi را اخذ کنند. اکثر تاکسی‌هایی که در این اپلیکیشن فعالیت می‌کنند دارای یک آرم مخصوص در قسمت عقب خودروی خود هستند که به راحتی قابل شناسایی می‌باشند و پس از درخواست تاکسی شناسایی آنها راحت است.

جالب است بدانید شرکت GG Taxi در کشور گرجستان نیز فعالیت دارد؛ اما مانند ارمنستان نتوانسته توسط مردم محبوبیت زیادی کسب کند. مردم گرجستان بیشتر از اپلیکیشن Yandex استفاده می‌کنند که یک شرکت روسی است. اگر قصد دارید به صورت زمینی از ارمنستان به گرجستان سفر کنید، می‌توانید به راحتی توسط اپلیکیشن GG Taxi این کار را انجام دهید که قیمت آن از تاکسی‌های دیگر ارزان‌تر است و از نظر امنیت عالی است. نرخ کرایه تاکسی در اپلیکیشن GG Taxi در حالت عادی به ازای هر کیلومتر ۱۰۰ درام است و در ساعات شلوغی ممکن است تا ۱۲۰ درام متغییر باشد.

yandex taxi yerevan

۲. اپلیکیشن محبوب Yandex Taxi

شرکت روسی Yandex Taxi که به تازگی در زمینه کرایه تاکسی آنلاین فعالیت دارد. این شرکت توانسته نزد مردم روسیه، ارمنستان، گرجستان و آذربایجان بسیار محبوب شود. کاربرانش روز به روز در حال افزایش است. جالب است بدانید ارزان‌ترین نرخ تاکسی در ارمنستان را Yandex Taxi دارد. به همین دلیل تعداد نصب آن در تلفن‌های همراه بیشتر از سایر اپلیکیشن‌های کرایه تاکسی آنلاین است و ارمنستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر در کشور ارمنستان از اپلیکیشن یاندکس تاکسی استفاده کنید، در ساعات شلوغ به ازای هر کیلومتر ۱۰۰ درام و در ساعات خلوت این میزان به ۸۰ درام کاهش می‌یابد. تعداد تاکسی‌هایی که تحت نظر این شرکت روسی کار می‌کنند نسبت به دیگر شرکت‌های کرایه تاکسی آنلاین کمتر بوده اما روز به روز در حال افزایش است.

برای سفرهای خارج شهری به ازای هر کیلومتر ۱۵۰ دارم محاسبه می‌شود. اگر کارت اعتباری مانند ویزا کارت دارید می‌توانید مبلغ کرایه تاکسی را به صورت آنلاین توسط رمز اینترنتی خود پرداخت کنید. همچنین یکی از قابلیت‌های جذاب این اپلیکیشن بدین صورت است که اگر کارت اعتباری خود را نزدیک تلفن همراه خود کنید، قیمت کرایه تاکسی در ارمنستان از کارت شما کسر خواهد شد!

البته ناگفته نماند که تنها موبایل‌هایی که دارای قابلیت NFC هستند، می‌توانند این کار را انجام دهند و در غیر اینصورت باید توسط رمز اینترنتی پرداخت کنید. برای دانلود رایگان اپلیکیشن Yandex Taxi اگر سیستم عامل موبایل شما اندروید است می‌توانید از Play Store آن را دریافت و نصب کنید. اگر از سیستم عامل IOS استفاده می‌کنید باید از App Store آن را دانلود و نصب کنید. پس از نصب باید شماره تلفن همراه خود را در برنامه ثبت کنید و کد فعال‌سازی که از طریق پیامک برایتان ارسال می‌شود را در اپلیکیشن وارد کنید.

قیمت کرایه تاکسی در ارمنستان

۳. اپلیکیشن Mobi Taxi

سومین اپلیکیشن درخواست تاکسی در ایروان که قصد معرفی آن را داریم Mobi Taxi است. دفتر این شرکت در شهر ایروان قرار دارد. یکی از مزیت‌های شرکت Mobi Taxi داشتن بیشترین تعداد خودرو است که در صورت درخواست تاکسی سریعاً نزدیک‌ترین راننده به شما درخواست را قبول کرده و به سمت شما حرکت می‌کند. بنابراین مسافران در خصوص یافتن تاکسی مشکلی نخواهند داشت. دومین مزیت Mobi Taxi داشتن وایفای رایگان در تمامی خودروهای تحت نظر این شرکت است. پس از سوار شدن در تاکسی می‌توانید به وایفای تاکسی متصل شده و از آن استفاده کنید.

پس از درخواست تاکسی و یافتن نزدیک‌ترین راننده می‌توانید مکان فعلی تاکسی را روی نقشه اپلیکیشن مشاهده کنید و زمان انتظار تا رسیدن تاکسی برای شما نمایش داده می‌شود. تمام تاکسی‌های این شرکت دارای آرم و علائم مخصوص هستند که شناسایی آنها توسط مسافران را آسان می‌سازد. پس از نصب اپلیکیشن Mobi Taxi می‌بایست توسط شماره تلفن خود (سیم کارت ارمنی) ثبت‌نام کنید. پس از آن می‌توانید در هر نقطه از شهر ایروان به سادگی درخواست تاکسی نمایید. نرخ کرایه تاکسی‌های شرکت Mobi Taxi به ازای هر کیلومتر ۱۰۰ درام است. قبل از درخواست تاکسی هزینه آن نمایش داده می‌شود که پس از تأیید باید روی دکمه order (درخواست) کلیک کنید و منتظر باشید.

 

Taxo Line yerevan

۴. اپلیکیشن TaxoLine

آخرین اپلیکیشن آنلاین این لیست TaxoLine است که به صورت آنلاین و آفلاین قابل استفاده است. اما هنگامی که به اینترنت متصل باشید، امکانات بیشتری از این برنامه در دسترس است. اپلیکیشن TaxoLine تفاوت چندانی با دیگر برنامه‌های درخواست تاکسی ندارد و ثبت‌نام در این اپلیکیشن بسیار ساده است. برای ثبت‌نام تنها کافی است شماره تلفن همراه خود را به برنامه معرفی کنید.

اگر قصد دارید توسط تماس با اپراتور درخواست تاکسی کنید، پس از شماره‌گیری و انتخاب زبان مورد نظر می‌توانید موقعیت مکانی فعلی و مقصد خود را به اپراتور اطلاع دهید. مشخصات تاکسی شما اعم از پلاک، رنگ، مدل ماشین، و نام راننده توسط تلفن گویا ذکر می‌شود؛ سپس باید تا رسیدن تاکسی منتظر باشید. اپلیکیشن TaxoLine برای سیستم عامل‌های Android – IOS – Windows Phone ارائه شده است. اپلیکیشن TaxoLine در کشور ارمنستان کاربرد زیادی دارد و توسط سیستم GPS موقعیت دقیق مسافر و راننده را تشخیص می‌دهد.

اگر تلفن همراه شما هوشمند نیست و یا در مکانی هستید که به اینترنتی دسترسی ندارید می‌توانید با مراکز تاکسیرانی ایروان تماس گرفته و درخواست تاکسی کنید. البته این امر مستلزم دانش زبان ارمنی است. اما نگران نباشید اکثر اپراتورهای شرکت تاکسیرانی به زبان انگلیسی مسلط هستند. اگر زبان انگلیسی بلد نیستید، می‌توانید از تاکسی‌های گذری خیابان استفاده کنید. مطالب مرتبط: مترو ایروان – اقامت ارمنستان

شرکت تاکسیرانی TaxoLine دارای خودروهای سواری، ون و مینی ون می‌باشد که با توجه به تعداد مسافران سفارش هریک از آنها امکان‌پذیر است. این شرکت دارای خدمات ویژه بری ترانسفر فرودگاه است که قیمت آن نسبت به سایر خدمات کمی گران‌تر است. قیمت کرایه تاکسی‌های TaxoLine به ازای هر کیلومتر ۱۰۰ درام است که با توجه به شرایط ترافیکی متغییر است و تا ۱۲۰ درام در ساعات شلوغی افزایش می‌یابد. در این مقاله از آرمنیک، قیمت و کرایه تاکسی در ارمنستان شهر ایروان ۲۰۲۳ را بررسی کردیم. امید داریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. لطفاً نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

همچنین بخوانید: سفر به ارمنستان با اتوبوس

 

5/5 - (121 امتیاز)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: armenik

همیشه آرزو داشتم تا یک مرجع فارسی زبان جهت معرفی ابعاد مختلف کشور ارمنستان می بود تا هیچ گونه ابهامی برای گردشگران و افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند باقی نماند. این آرزو اکنون "آرمنیک" نام دارد. جهت ارائه بهتر خدمات می توانید نظرات خود را برای ما بفرستید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *