۵۰ نکته شگفت‌انگیز و مهم سفر به ارمنستان 2024

50 نکته قبل از سفر به ارمنستان

کشور ارمنستان به دلیل وسعت کم و جمعیت اندک خود، توسط بسیاری از گردشگران خارجی نادیده گرفته می‌شود. در صورتی که این کشور یک سرزمین باستانی و عرفانی است و جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد. مردم کشور ارمنستان مهمان‌نواز و دوست‌داشتنی هستند.  فرهنگ این کشور به دلیل همسایگی با ایران بسیار مشابه و در عین حال متمایز می‌باشد. اگر قصد سفر به ارمنستان را دارید با ما همراه باشید تا با ۵۰ مورد از نکات مهم سفر به ارمنستان آشنا شوید.

اگر عاشق کوهنوردی و ارتفاع هستید می‌توانید به کوه آرارات که نماد ملی و اقتدار ارمنستان است بروید و یک تجربه به یادماندنی از کوهنوردی را برای خود و دوستانتان رقم بزنید. همه ساله گردشگران زیادی به همراه یک کوله‌پشتی (backpackers) و با هزینه‌های اندکی به کشورهای مختلف سفر می‌کنند و اولین مقصد خود را ارمنستان قرار می‌دهند؛ زیرا این کشور در همسایگی گرجستان و ترکیه قرار دارد و می‌توان از طریق آن‌ها به کشور‌های اروپایی سفر کرد. در ادامه قصد داریم نکات مهم سفر به ارمنستان  که شاید پیش از این نمی‌دانستید را بیان کنیم. پس با آرمنیک همراه باشید.

نکات مهم قبل از سفر به ارمنستان

۱. ارمنستان توسط بسیاری از گردشگران نادیده گرفته می‌شود چرا که این کشور به تازگی مستقل شده و از نظر اقتصادی رو به رشد است. همچنین وسعت و جمعیت اندکی دارد، از این رو ارمنستان دارای فرهنگ و آثار تاریخی متفاوتی نسبت به سایر کشورهاست که می‌تواند برای بسیاری از افراد جالب باشد.

۲. مردم کشور ارمنستان به زبان‌های ارمنی و روسی صحبت می‌کنند. زبان انگلیسی در این کشور چندان رایج نیست که این امر ممکن است ارتباط را برای گردشگران ایرانی کمی دشوار سازد؛ اما خبر خوب اینکه در طی چند سال گذشته ایرانیان زیادی به این کشور سفر کردند و مردم ارمنستان با زبان فارسی کمی آشنا شده‌اند. بعضی از فروشندگان در بازارهای این کشور زبان فارسی را در حد مکالمه عادی بلدند.

armenia 1

۳. کشور ارمنستان دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و در فصل تابستان میانگین دمای هوا در ایروان نسبت به تهران ۸ درجه خنک‌تر است. همچنین بیشتر ساعات روز آفتاب در آسمان قابل رؤیت می‌باشد.

۴. همانطور که گفته شد کشور ارمنستان در یک سرزمین کوهستانی واقع شده است. اما نسبت به همسایه خود یعنی کشور گرجستان آنقدرها هم مرتفع نیست! کوه‌های ارمنستان (آرارات، آراگاتس و …) ارتفاع کمتری نسب به کوه‌های کشور گرجستان (کازبگی، شخارا و…) دارند.  دشت‌های ارمنستان از نظر گردشگران دیدنی‌تر از دشت‌های گرجستان است.

۵. جالب است بدانید بیشتر ارامنه در خارج از کشور خود زندگی می‌کنند. آنها نسبت به مردم داخل ارمنستان جمعیت بیشتری را تشکیل می‌دهند! می‌توان گفت حدوداً ۸ میلیون نفر از مردم این کشور در خارج ارمنستان هستند و نسبت به جمعیت کل کشور که تقریباً ۳ میلیون نفر است، رقم بالایی محسوب می‌شود.

نکاتی که قبل از سفر به ارمنستان باید بدانید.

۶. جنگ میان حکومت عثمانی (ترکیه) و کشور ارمنستان در ۱۸ نوامبر ۱۹۲۰ میلادی سبب شد حدود ۱/۵ میلیون نفر از مردم ارامنه تلف شوند. از آن واقعه به عنوان «هولوکاست ارمنی» یاد می‌شود. نکته جالب این است که دولت ترکیه این واقعه را تا امروز به طور رسمی تأیید نکرده است!

armenia-2

۷. ارمنستان اولین کشور مسیحی جهان است! دین مسیحیت در سال ۳۰۱ میلادی به عنوان دین رسمی این کشور شناخته شد. کلیساهایی در آن زمان بنا گردید که تا به امروز باقی مانده و یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور ارمنستان است. اگرچه دین مسیحیت پیش از اینها در این کشور رواج داشته و گفته می‌شود در اوایل قرن یکم میلادی دین مسیحیت توسط یکی از شاگردان و مریدان حضرت عیسی مسیح به نام بارتولومو و تدئوس به مردم ارمنستان معرفی شده است.  امروزه حدود ۹۵ درصد از مردم ارمنستان این دین را مذهب اصلی خود می‌شناسند.

۸. کشورهای ارمنستان و گرجستان قاره اروپا را به قاره آسیا متصل می‌کنند. به همین دلیل در طول زمان این دو کشور مرکز تجارت‌های میان اروپا و آسیا بوده‌اند. از طرفی کشور ارمنستان به دلیل قرار گرفتن در این موقعیت جغرافیایی خاص همواره شاهد بسیاری از حوادث از قبیل جنگ‌ها نیز بوده است. ارمنستان و گرجستان در گذشته توسط ایرانیان، مغولان، ترک‌ها، روس‌ها و … مورد حمله قرار گرفته‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه آشنایی با تاریخ ارمنستان مراجعه کنید.

ارمنستان و آب‌های آزاد

۹. ارمنستان دسترسی به آب‌های آزاد ندارد. از این رو فاقد منابع نفتی و انرژی فسیلی می‌باشد. ارمنستان توسط ۴ کشور در اطراف خود احاطه شده است. از شمال با گرجستان، از جنوب با ایران، از غرب با ترکیه و از شرق با آذربایجان مرز مشترک دارد.

armenia-3

۱۰. اقتصاد کشور ارمنستان پس از رسیدن به استقلال پیشرفت چشمگیری داشته است. به طوری که در ابتدا نرخ تورم در این کشور رشد بی‌سابقه‌ای داشت؛ اما رفته رفته میزان تورم کاهش یافت. بانک مرکزی ارمنستان در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که نرخ تورم به مرز صفر رسیده است!

امنیت کشور ارمنستان در چه سطحی است؟

۱۱. اگر قصد سفر به ارمنستان را دارید، باید بدانید بحث امنیت یکی از نکات مهم سفر به ارمنستان است. امنیت کشور ارمنستان در سطح بالایی قرار دارد. اگر قصد سفر به این کشور را دارید، می‌توانید با آسودگی خاطر در خیابان‌ها قدم بزنید و خیالتان بابت وسایل ارزشمند خود راحت باشد. از نظر امنیت، کشور ارمنستان و گرجستان تقریباً در یک سطح هستند. به دلیل قوانین سختگیرانه پلیس، آمار جرم و جنایت در این دو کشور بسیار پایین است. می‌توان گفت یکی از شاخص‌های مهم انتخاب مقصد برای سفر می‌تواند موضوع امنیت باشد. به همین خاطر کشور ارمنستان آمار جذب توریست صعودی دارد و هر سال نسبت به سال قبل گردشگران بیشتری به این کشور سفر می‌کنند.

۱۲. بیشتر گردشگران ارمنستان از آسیا هستند. از کشورهای اروپایی توریست‌های کمتری به این کشور سفر می‌کنند. اگرچه این میزان رو به رشد است؛ اما آمار ناچیزی به حساب می‌آید و در مقابل گردشگران آسیایی مقدار بسیار کمی است. بیشتر توریست‌هایی که از اروپا به ارمنستان می‌روند برای کوهنوردی و سوار شدن بر طولانی‌ترین روپ وی دنیا سفر می‌کنند.

۱۳. افرادی که علاقه‌مند هستند با اتومبیل شخصی خود به سفر بروند، کشور ارمنستان می‌تواند اولین مقصد آنها باشد. مرزهای مشترک ایران و ارمنستان در شهرهای آذربایجان شرقی و اردبیل قرار دارند. گردشگران می‌توانند از این مرزها برای سفر به ارمنستان استفاده کنند.

نکات ضروری سفر به ارمنستان. سفر به ارمنستان با قطار؟!

۱۴. اگر قصد دارید با قطار به ارمنستان سفر کنید، در حال حاضر از ایران به ارمنستان خط راه آهن مستقیمی وجود ندارد. در گذشته از تهران تا مسکو (روسیه) خط راه آهن بوده که از مرز جلفا عبور می‌کرد. اما پس از جنگ آذربایجان و ارمنستان این خط راه آهن برای همیشه بسته شد. با این حال امید است که با توافق‌های ایجاد شده میان مسئولین دو کشور این خط راه آهن دوباره راه‌اندازی شود، اما زمان آن مشخص نیست. اگر می‌خواهید به صورت زمینی و با اتوبوس به ارمنستان سفر کنید، توصیه می‌کنیم از مقاله جذاب سفر به ارمنستان با اتوبوس دیدن نمایید.

armenia-4

۱۵. کشور ارمنستان دارای سه شهر مهم است که اصلی‌ترین جاذبه‌های این کشور را تشکیل می‌دهند. ایروان (Yerevan) بزرگ‌ترین شهر ارمنستان است و از نظر جمعیت رتبه اول را دارد. شهر دوم گیومری (Gyumri) می‌باشد که آثار باستانی و تاریخی فراوانی دارد و برای افرادی که علاقه‌مند به تاریخ هستند، توصیه می‌شود. سومین شهر بزرگ ارمنستان وانادزور (Vanadzor) است که به نوبه خود دیدنی است و سومین شهر پرجمعیت این کشور است.

۱۶. شهر ایروان توسعه یافته‌ترین شهر ارمنستان است. به دلیل نوع سنگ‌های به کار رفته در معماری ساختمان‌های جدید و قدیمی، لقب شهر صورتی را گرفته است. شهر ایروان برای قدم زدن به خصوص در هنگام شب بسیار لذت‌بخش است. این شهر دارای رستوران‌های متنوع بسیاری است. هنگام پیاده‌روی در کوچه و خیابان بوی غذاهای لذیذ به مشام می‌رسد.

۱۷. یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری کشور ارمنستان را می‌توان صومعه تاتو (Tatev) به حساب آورد. این صومعه متعلق به سده نهم میلادی است و در استان سیونیک، نزدیک روستای تاتو در ۲۵۰ کیلومتری جنوب شرقی ایروان واقع شده است.

کوهنوردی در سفر به ارمنستان

۱۸. کوه آرارات نماد اقتدار و هویت ملی ارامنه است. قسمتی از آن در خاک ترکیه قرار گرفته و به دلیل ارتفاع ۵۱۳۷ متری قله آن در تمامی روزهای سال برفی است. کوهنوردان زیادی هر ساله برای فتح این قله به ارمنستان سفر می‌کنند. جدیدترین مقاله آرمنیک ۱۰۰ عکس جذاب کشور ارمنستان است که توصیه می‌کنیم از دست ندهید.

۱۹. اگر کوهنوردی و ارتفاع را دوست ندارید، دریاچه سوان (Sevan) انتخاب مناسبی می‌باشد. دریاچه‌ سوان بزرگ‌ترین دریاچه کشور ارمنستان است. این دریاچه یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این کشور محسوب می‌شود. جالب است بدانید بهترین غذاهای دریایی کشور ارمنستان در رستوران‌های اطراف دریاچه سوان طبخ می‌شوند. همچنین این دریاچه به خودی خود ۵% از خاک ارمنستان را شامل می‌شود!

نکات مهم سفر به ارمنستان

۲۰.  اگر در هوای گرم تابستان کنار سوان بنشینید، احساس می‌کنید ابرهای آسمان در آب دریاچه موج‌سواری می‌کنند! این دریاچه شگفت‌انگیز بزرگ‌ترین و زیباترین دریاچه قفقاز است. همچنین وسیع‌ترین دریاچه آب شیرین کوهستانی در جهان می‌باشد. اگر به دریاچه سوان علاقه دارید یا می‌خواهید در سفر خود از آن بازدید کنید، پیشنهاد می‌شود از صفحه چرا به ارمنستان سفر کنیم؟ دیدن نمایید.

۲۱. ارمنستان به صومعه‌های کُهنسال خود شهرت دارد. اگر قصد دارید قدیمی‌ترین صومعه‌های این کشور را پیدا کنید باید در میان کوه‌ها به دنبال آنها بگردید. معروف‌ترین صومعه‌های کشور ارمنستان را می‌توان نورآوانک (Noravank)، تاتو (Tatev) و گغارد (Geghard) دانست. کلیسای اچمیادزین (Etchmiadzin) نخستین کلیسای جامع در تاریخ مسیحیت می‌باشد! ساخت این کلیسا در سال ۳۰۳ میلادی به پایان رسید و لقب ۳ کلیسا را به خود اختصاص داده است.

نکته مهم سفر به ارمنستان با خودروی شخصی

۲۲. اگر با خودرو شخصی به ارمنستان سفر می‌کنید، رستوران‌های بین‌راهی با غذاهای محلی لذیذ پیدا خواهید کرد. همچنین فست‌فودهای قرار گرفته در مسیر شهرها نیز کیفیت غذای مطلوبی دارند. قیمت غذا در داخل و خارج شهر چندان تفاوتی ندارد.

۲۳. لاواش (Lavash) همانطور که از نام آن پیداست همان نان لواش خودمان است. یکی از مهمترین نان‌های ارمنستان می‌باشد. شاورما (Shawarma) یک غذای خوشمزه است و در ارمنستان و گرجستان توسط نان لواش، به یک شکل درست می‌شود.

۲۴. طبق نظرسنجی‌های انجام شده از گردشگران ایرانی، خوشمزه‌ترین غذاهای ارمنستان به ترتیب کله پاچه (Khash)، خوروواتس (Khorovats)، ایشخان (Ishkhan)، خاشلاما (Khashlama) و … می‌باشند. در صفحه ۱۰ غذای خوشمزه در کشور ارمنستان می‌توانید لذیذترین غذاهای ارمنی را بررسی کنید.

armenia-6

۲۵. اگر در رژیم غذایی خود از نوشابه استفاده نمی‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم از سودا (آب گازدار) استفاده کنید. می‌توانید از سوپرمارکت نوشابه‌های سودا با طعم‌های مختلف توت فرنگی، ترخون، نعنا، گلابی و … تهیه کنید. ناتاختاری (Natakhtari) یکی از برندهای شناخته شده در تولید سوداست.

۲۶. از دیگر نکات مهم سفر به ارمنستان و یا هر کشور دیگیری موضوع سلامتی و بهداشت است. از آنجایی که تغذیه مناسب می‌تواند به حفظ سلامتی شما در طول سفر کمک کند، از این رو میوه و سبزیجات را فراموش نکنید. میوه فروش‌های کنار خیابان به خصوص در فصل تابستان میوه‌های رنگارنگ و تازه را عرضه می‌کنند و به قیمت کمتری نسبت به فروشگاه‌های مواد غذایی می‌فروشند. برای مثال می‌توان به هندوانه، خربزه، هلو، انجیر و … اشاره کرد.

سفر به ارمنستان ارزان است.

۲۷. کشور ارمنستان برای سفر بسیار ارزان است! هزینه‌های غذا، محل اقامت، گشت و گذار شهری و اجاره خودرو نسبت به کشورهای همسایه مانند گرجستان، ترکیه و آذربایجان کمتر است. اگر قصد سفر به ارمنستان را دارید پیشنهاد می‌کنیم از صفحه قیمت مواد غذایی در کشور ارمنستان دیدن نمایید.

۲۸. اگر مستر کارت یا ویزا کارت دارید، می‌توانید از تمامی دستگاه‌های خودپرداز درون شهری و برون شهری بدون هزینه اضافی پول برداشت کنید. در کشور گرجستان نیز این موضوع صدق می‌کند.

۲۹. فراموش نکنید که حتماً پول نقد همراه داشته باشید. در خارج شهر دستگاه‌های خودپرداز بانکی کم است. برای دریافت وجه باید به بانک‌های بین راه در کنار فروشگاه‌ها و پمپ‌بنزین‌های بین‌راهی مراجعه کنید.

نکات مهم و ضروری سفر به ارمنستان

۳۰. همانطور که اشاره شد، هزینه محل اقامت در کشور ارمنستان ارزان است. به طوری که شما می‌توانید برای اجاره یک اتاق دو تخته در مهمان‌خانه‌های داخل شهر، کمتر از ۲۰ یورو بپردازید!

۳۱. قیمت یک وعده غذا در رستوران حدود ۳۰۰۰ درام است. اگر نوشیدنی یا سرویس چایی نیز سفارش دهید ۱۰% به هزینه اضافه می‌شود. اگر عازم ایروان هستید، پیشنهاد می‌کنیم از رستوران‌های واقع در خیابان هیوسی ساین (Hyusisayin) که در فضای باز هستند، دیدن نمایید.

۳۲. در کشور ارمنستان پول نقد بیشترین کاربرد را نسبت به کارت‌های بانکی دارد. لذا اگر مستر کارت هم دارید همیشه مقداری پول نقد به همراه داشته باشید. به طور معمول در همه خیابان‌های اصلی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، صرافی (Exchange) هست و می‌توانید ارزهای خود را به درام تبدیل کنید.

نکات مهم هنگام رانندگی در ارمنستان

۳۳. در جاده‌های خارج شهر با احتیاط و سرعت مطمئنه رانندگی کنید! آسفالت جاده‌های خارج شهر ارمنستان کمی قدیمی و فرسوده است؛ چرا که نفت و فراورده‌های نفتی در این کشور گران است و از کشورهای دیگر وارد می‌شود.

۳۴. پیشنهاد می‌کنیم حتماً اپلیکیشن نقشه گوگل (Google Map) را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید.  محل اقامت خود را بر روی نقشه ارمنستان ذخیره کنید تا در مواقع نیاز بتوانید به راحتی مسیر خانه را پیدا کنید.

نکات مهم سفر به کشور ارمنستان

۳۵. اگر قصد دارید با خودروی شخصی چند شهر ارمنستان را بازدید کنید، علاوه بر نکات ایمنی و بازدید فنی خودرو قبل سفر، حتماً آمپر بنزین خود را به هر شهری که رسیدید، چک کنید. هیچ‌کس دوست ندارد در سفر بنزین تمام کند و در مسیر بماند! علاوه بر این پمپ بنزین‌ها با فاصله نسبتاً زیادی از یکدیگر قرار دارند.

۳۶. رانندگی در جاده‌های برون شهری در هنگام شب می‌تواند خطرناک باشد. زیرا علاوه بر اینکه تابلوهای راهنمای مسیر به زبان ارمنی هستند، در هنگام شب جاده‌ها تاریک‌تر از جاده‌های برون شهری ایران است. همین امر باعث افزایش میزان تصادفات شده است. توصیه می‌شود در هنگام روز و با رعایت اصول ایمنی رانندگی کنید.

قیمت سوخت در ارمنستان

۳۷. قیمت سوخت (بنزین، گازوئیل و …) نسبت به ایران گران‌تر و نسبت به کشورهای اروپای غربی ارزان‌تر است. قیمت یک لیتر بنزین (۴/۵ گالن) در شهر ایروان معادل ۴۹۰ درام (در سال ۲۰۲۳) است.

۳۸. درجاده‌های بین شهری تانکرهای سیار فروش سوخت به چشم می‌خورند. در مواقع ضروری می‌توانید از آنها بنزین تهیه کنید. لازم به ذکر است که قیمت بنزین‌های سیار بیشتر از پمپ‌بنزین می‌باشد.

۳۹. در گذشته کشور ارمنستان در مسیر جاده ابریشم بوده است. یکی از گذرگاه‌های مهم این مسیر یعنی گذرگاه سلیم (Selim Pass) در آن قرار داشته است. در این مسیر مناظر بسیار زیبایی وجود دارد و ارتفاع این راه در بیشترین حد خود به ۲۴۱۰ متر از سطح دریا می‌رسد.

armenia-9

۴۰. از نکات مهم سفر به ارمنستان موضوع رانندگی در این کشور است. در حین رانندگی حواستان به دوربین‌های کنترل سرعت باشد. کشور ارمنستان مانند ایران در جاده‌های اصلی، دوربین‌های کنترل سرعت دارد. حد مجاز سرعت در هر جاده چند کیلومتر قبل از هر دوربین توسط تابلو مشخص شده است.

۴۱. بهترین فصل برای سفر به ارمنستان بهار و تابستان است. چرا که این کشور دارای آب و هوای معتدل قاره‌ای است و میانگین دمای هوا در تابستان ۲۵ درجه سانتی‌گراد (۷۷ درجه فارنهایت) است.

۴۲. برنامه سفر خود را به نحوی مدیریت کنید تا بتوانید تمامی جاذبه‌های گردشگری شهر مورد نظر خود را ببینید. بدین منظور می‌توانید به صفحه ۱۵ مکان برتر گردشگری در کشور ارمنستان مراجعه نمایید.

اینترنت در سفر به ارمنستان

۴۳. در ارمنستان تقریباً همه‌جا وایفای رایگان پیدا می‌شود. رستوران، کافه، هتل، مهمان‌خانه و حتی جاذبه‌های توریستی، اما توصیه می‌شود که در مرز یا شهر مورد نظر خود با استفاده از پاسپورت یک سیمکارت ارمنی تهیه و آن را فعال کنید.

۴۴. در کنار جاده‌ها می‌توانید محصولات محلی با کیفیت از قبیل میوه، آجیل، عسل، شراب و … را تهیه کنید. با خرید محصولات محلی علاوه بر اینکه هزینه کمتری پرداخت می‌کنید، به اقتصاد محلی ارمنستان نیز کمک خواهید کرد.

نکات مهم سفر به ارمنستان

۴۵. ساعت کاری در کشور ارمنستان از ۹ صبح شروع می‌شود. از این رو همیشه صبحانه روز بعد را خریداری کنید و کارهای مهم مانند تبدیل پول را در همان روز انجام دهید.

۴۶. عبور از مرز گرجستان و ارمنستان بسیار آسان است و کم‌تر از ۳۰ دقیقه انجام می‌شود. در هنگام عبور از مرز، پلیس هر دو کشور به راحتی اجازه عبور به مسافران می‌دهند. مرز ساداخلو (Sadakhlo) یکی از مرزهای مشترک میان گرجستان و ارمنستان است.

موارد مهم در سفر به کشور ارمنستان

۴۷. اگر شما قصد سفر به کشوری را دارید که از نظر گردشگری بکر و جدید باشد، ارمنستان انتخاب مناسبی است. این کشور علاوه بر وسعت و جمعیت اندک نسبت به کشور همسایه خود یعنی ترکیه، جذب توریست بسیار کم‌تری دارد. اکثر شهرهای آن از نظر گردشگران ناشناخته است.

۴۸. از دیگر نکات مهم سفر به ارمنستان موضوع برخورد مردم ارمنستان با گردشگران است. جالب است بدانید مردم ارمنستان با توریست‌ها رفتار دوستانه‌ای دارند. مخصوصاً در روستاها و شهرهای کوچک این موضوع بیشتر صدق می‌کند. اگر در خیابان از مردم آدرس بپرسید، آن‌ها به هر روشی به شما راه را نشان خواهند داد.

۴۹. پیشنهاد می‌شود از صرافی‌های فرودگاه برای تبدیل ارز به مبالغ بالا استفاده نکنید؛ زیرا صرافی‌های داخل شهر قیمت‌های بهتری دارند و کارمزد کم نمی‌کنند.

۵۰. اگر با خودرو شخصی به ارمنستان سفر نمی‌کنید و می‌خواهید از شهرها و جاذبه‌های گردشگری خارج از ایروان مانند تاتو (Tatev) و خور ویراپ (Khor Virap) دیدن نمایید، پیشنهاد می‌شود جهت کم کردن هزینه‌ها و اطمینان خاطر از شرکت‌های توریستی استفاده کنید. از تاکسی‌ها و همچنین ون‌های کنار خیابان درخواست تور نکنید. در این مقاله شما را با نکات مهم سفر به ارمنستان آشنا کردیم. پیشنهاد می‌کنیم از مقاله جدید قوانین خرید ملک در ارمنستان دیدن نمایید.

همچنین بخوانید: آشنایی با تاریخچه کشور ارمنستان ۲۰۲۳
4.6/5 - (134 امتیاز)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: armenik

همیشه آرزو داشتم تا یک مرجع فارسی زبان جهت معرفی ابعاد مختلف کشور ارمنستان می بود تا هیچ گونه ابهامی برای گردشگران و افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند باقی نماند. این آرزو اکنون "آرمنیک" نام دارد. جهت ارائه بهتر خدمات می توانید نظرات خود را برای ما بفرستید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *